| Deyutzzu25 a întrebat:

am creat un program simplu in Visual Studio folosind ca limbaj de programare C#. Trebuie sa introduci in "textbox" anumite informatii iar acele informatii vor fi afisate intr-un "tabel". Vreau sa stiu cum fac ca informatile din "tabel" sa ramana pastrate si dupa ce inchid programul si il deschid din nou.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le salvezi intr-o baza de date, intr-un fisier.

| Deyutzzu25 explică (pentru suntserios):

Stiu ca trebuie o baza de data dar nu stiu cum sa fac una si sa se salveze automat/manual

suntserios
| suntserios a răspuns:

Baza de date nu o faci tu. instalezi un server de sql, de preferat mysql ca e cel mai simplu, cauti niste conectori in C# si inveti limbajul sql daca nu il stii deja.

Mai simplu salvezi datele intr-un fisier text sub ce format vrei tu, sau intr-un format cunoscut si pentru care se ofera deja parsere precum json sau xml.