| gabigabi114252 a întrebat:

Buna, eu am un i5 2500 si un rx 580 8 gb o placa de baza ca Placa de baza MSI H61M-P31/W8, 2*DDR3, SATA, Socket LGA 1155 o poate suporta? Daca nu, ce placa de baza imi recomandati? Nu as vrea sa schimb rami sau procesorul

5 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

I5 2500 o sa incetineasca simtitor pe rx 580, dar blaca de baza suporta fara probleme. Eventual fi sigur ca sursa da destul curent pentru 580. Cel mai bine dupa mine este sa cumperi un 1050/ 1050 ti / rx 560 fiindca acestea sunt facute sa mearga pe orice PC fara a consuma prea mult curent.

| Ssssmokin a răspuns:

Placa de baza este ok, insa placa video este cam puternica pentru acel PC, avand in vedere ca ai 2GB DDR3. Procesorul cred ca ar face fata cat de cat, totusi cu siguranta o sa existe bottleneck. Mai bine faci cum a spus si Morariu_Claudiu_1997. Din ceea ce am inteles, tu deja ai RX 580, atunci mai bine pui RAM.

| gabigabi114252 explică (pentru Ssssmokin):

Am 8 gb ddr3 cred că o să ajungă

| gabigabi114252 explică (pentru ClaudiuM1997):

Am o sursa de 700w ajunge

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru gabigabi114252):

Atunci sistemul accepta placa video fara probleme, doar ca procesoru o tine in spate.Ai arunca banii pe geam momentan, dar daca in viitor schimbi si procesoru o sa fie ok.Te costa cam 700 lei sa iei ceva ce o sa ajute placa video ( procesor + placa de baza ).