| guleabogdan a întrebat:

Buna exista ceva site de pe care sa aflu cu ce procesoare sunt compatibile cu o anumita placa de baza

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru pornofutbine):

Alo! Fii mai atent!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa fii atent la urmatoarele: tipul de socket al placii de baza, FSB-ul (Front Side Bus) care este frecventa maxima suportata de placa de baza precum si generatia de procesor ce o suporta placa.
Exemplu: daca placa are socket de Intel nu va suporta decat procesor Intel nu si AMD. La AMD au o chichita: daca ai socket AM3+ suporta si un procesor cu AM3 (fara plus).
La Intel daca ai LGA 775 dar suporta numai procesoare cu FSB 800Mhz nu vei putea pune unul cu 1066 Mhz. Daca ai un socket LGA1155 dar suporta procesoare pana la generatia a 3-a nu vei putea pune unul de generatia a 4-a chiar daca are acelasi socket (in cazul nostru lGA1155). Atat!

| guleabogdan explică (pentru Salontanul):

Astea le sti pe mine ma intersa sa stiu o placa de baza anume procesoare pana la ce viteza suporta sau cu cate nuclee

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru guleabogdan):

"Astea le sti". Pai vad ca nu le "sti" (mama ei de gramatica) ca altfel nu puneai intrebarea asta ce nu are sens. Daca le stiai era simplu sa afli ce procesor trebuie la o placa. Nu exista un asemenea site.

| K0sti a răspuns (pentru guleabogdan):

Site-ul producatorului placii de baza! E greu?