| Sh4adow a întrebat:

Buna! Mi-am luat de curand un monitor de 165hz, dar am observat ulterior ca la pc nu am dp decat pentru placa de baza, iar prin HDMI ajung doar la 120hz.Ce as putea face ca sa ajung la toti hz? Initial m-am gandit la un adaptor pentru DP, dar nu am vrut sa-l iau degeaba asa ca astept cateva sfaturi. Multumesc!

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia gpu cu dp

| GPA a răspuns:

Ce placă video folosești, ce rezoluție are monitorul și ce versiune de cablu hdmi folosești? (1.0/1.2/1.3/1.4/2.0/2.1)?

Cablul hdmi (versiunea 2.1) suportă frecvențe de până la 480Hz pentru o rezoluție full HD(1920x1080) de exemplu și maxim 50Hz pentru 8k (7680x4320)
Cel mai probabil folosești un cablu Hdmi (1.3 sau 1.4), acestea duc însă maxim 120Hz full HD.

Pe cablul Hdmi ar trebui să fie inscripționată și versiunea.

| lifit a răspuns:

Ochiul uman nu poate vedea mai mult de 11 fps

Răspuns utilizator avertizat
| lifit a răspuns (pentru Harfagre):

Cu banii dati pe un monitor scump mai bine iti iei abonament lunar la sala

Răspuns utilizator avertizat
| Sh4adow explică (pentru GPA):

Placa video este GTX 1650 de 4G RAM, monitorul are rezolutia de 1920x1080, iar versiunea de cablu HDMI nu o stiu (scrie pana la 7680 x 4320 @ 60hz; linia de date 30 AWG; linia de alimentare 28 AWG.)

| GPA a răspuns (pentru Sh4adow):

Placa ta video suportă 4k la 60 fps.

Am înțeles, dar ce monitor ai? Cum se numește și ce model este?

| GPA a răspuns (pentru GPA):

4Gb VRAM, nu RAM. Memoria RAM n-are nicio treabă cu memoria VRAM, memoria plăcii video.

| Sh4adow explică (pentru GPA):

ASUS, 165hz;
0, 5 ms...

| Sh4adow explică:

Interesanta observatie

| Sh4adow explică (pentru Harfagre):

Daca am pus o intrebare legata de asta nu inseamna ca este si prioritatea mea, dar ma rog.