| anto05 a întrebat:

mi-am luat de la Vodafone recent un laptop Asus. acum cateva zile l-am scapat din maini pe jos. de atunci mi se deschide, dar nu imi arata imagine. imi arata asa un negru putin mai deschis. imi arata imaginea doar daca apas cu degetele pe display. pe o scara de la 1 la 10 cat de grav e? se poate restarta pcul sa isi revina? cum? imi puteti da cateva sfaturi? mersi.

5 răspunsuri:
| LittleBugsBunny a răspuns:

Trebuie sa schimbi display-ul

| leapșa a răspuns:

Probabil s-a desprins ceva inauntru.
Du-l de unde l-ai cumparat si vezi de ti-l repara. Daca stai asa, nu rezolvi mare lucru.

| mihai69 a răspuns:

Ai mufă pentru monitor extern. Foloseşte unul.
Probabil panglica dintre placa de bază şi display a desprinsă de la locul ei. Teoretic se poate repara, dar nu ştiu cât o să coste.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Daca e mai performant cu un cablu hdmi il poti proba la tv

| ziftode a răspuns:

1. te duci cu el la garantie daca nu se vede nimic cum ca ar fi lovit (nici o crapatura, nimic), si faci pe nevinovatul, chiar daca nu reusesti NU AI CE SA PIERZI, si nu te gandi la karma, cei de la garantii/firme de dat teapa, faca o tona de magarii clientilor de nu am 25 de pagini sa iti dau exemple
2. il folosesti pe post de desktop, cu un monitor extern
3. il folosesti pe post de player cu un TV extern
4. il faci server headless Linux
5. prinzi display-ul cu, carlige de rufe, chiar pe la Dedeman gasesti niste micro-prese care o sa le poti une exact unde vrei

lucru ieftin nu merita dus la reparat pe banii tai... mai ales ca sunt putini reparatori care sa nu sara din prima si sa de puna sa platesti maximul (in cazul asta o sa te puna sa inlocuiesti tot display-ul, chiar daca s-ar repara cu niste lipici)