| Stefan_Bardas_1996 a întrebat:

am si eu o intrebare, de curand am facut update la windows 10 pe laptop si de atunci cand il deschis imi apare imaginea cu Asus si cu imaginea de la processor si dupa se face cer anul negru, imi puteai da un raspuns.Dau funda

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E posibil sa nu se fi instalat corect driverele placii video. Nu mai stiu cum e la w10, daca isi cauta singur drivere sau nu. Probabil la o instalare curata nu cea de tip upgrade isi gaseste singur drivere, intai le pune pe acela simple apoi dupa un timp le instaleaza singur pe cele bune. Daca are deja instalate niste drivere si sunt instalate prost, e posibil sa la lase asa, caz in care ar trebui pornit windows-ul in safe mode si instalate driverele bune. Problema e si cu intrarea in safe mode. http://www.7tutorials.com/4-ways-boot-safe-mode-windows-10

Daca w10 nu e facut cum trebuie, e mai bine de reinstalat un w7 sau w8.1

Dupa parerea mea, parere care evident are importanta 0, un windows bun trebuia sa accepte orice fel de drivere, sa existe o compatibilitate 100% cu driverele vechi, iar in cazul in care exista drivere noi sa se poata instala si cele noi.

| Zaygon a răspuns (pentru halogen001):

Hai sa iti zic ce am patit si eu. I-am facut upgrade la win 10 de la 8.1 si faza naspa ca o parte din drivere nu erau compatibile(cel de la touchpad elan/synaptic nu eea si imi dadea eroarea bluetooth suite realtek it's not compatible...). Si am un Lenovo g500 si stiu ca driverele de 7 si 8 mergeau pe 8.1 impreuna cu cele de 8.1(e o chestie la touchpad care driverul de 8.1 nu il are si nici de 7 doar cel de 8 si chiar foloseam functia aia). Ce sa mai zic ca booteaza mai greu win 10 decat 8.1. Ori cum dupa 2 ore de utilizare i-am dat revenire la win 8.1 exact cum a fost(e bine ca in recovery te lasa sa te intorci la 7, 8, 8.1 depinde ce ai avut inainte de upgrade).