| GeoIONELA a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de JAVA. Am inceput sa invat acest limbaj de programare si am incercat sa fac o aplicatie, un fel de agenda personala. Am creat clase pentru datele persoanale, experienta profesionala, educatie si evenimentele la care trebuie sa participe. Am facut cate o metoda pentru fiecare care sa permita introducerea de la tastatura a tuturor datelor in fisiere. Cum as putea sa scriu o metoda care sa imi permita sa modific anumite date(de ex. daca persoana si-a schimbat domiciliul sau nr de telefon) si cum sa fac sa sterg anumite date (de exemplu, sa se strearga evenimentele care au avut loc deja). Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut, pai aici sunt mai multe optiuni, depinde de unde vrei sa le stochezi si de layerele pe care aplicatia ta e structurata. Daca e pe trei layere de exemplu, tu practic ai datele. Iti mai trebuie un layer (o clasa separata intr-un namespace separat) care sa se ocupe cu managementul obiectelor (business logic) si inca un layer (data layer) care sa fie specializat pe citirea si scrierea datelor.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul tine de modalitate in care salvezi datele. in fisier, in baza de date samd