| BostanDaniel1974 a întrebat:

Buna seara, am un windows iso si vreau sa il copiez pe un stick dar nu merge. Imi spune ca spatiul e insuficient. Ce pot sa fac? Am incercat si pe un stick de 30gb si tot asa imi spune, va rog sa ma ajutati daca stiti.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie ca stick-ul sa fie formatat in NTFS. Daca nu merge nici asa luati-va un stick de 8GB si scrieti imaginea cu Rufus facand astfel un stick boot-abil.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa pui windowsul pe stick ca sa il poti instala pe un pc/laptop, urmezi pasii urmatori:
Stick-ul trebuie sa fie gol, apoi formatat, si cu un program special trebuie facut bootabil. La urma, tot cu programul respectiv vei scrie windowsul pe stick (nu copiat sau mutat; ci scris).

Daca vrei doar ca sa copiezi imaginea pe stick, trebuie sa te asiguri ca spatiul gol de pe stick este suficient pentru windows (windows are apoximativ 4 gb).

| flixbuster a răspuns:

Daca stick-ul este formatat FAT32 orice fisier copiat nu poate avea mai mult de 4GB indiferent de capacitate stick. Daca ISO-ul are mai mult de 4GB, e clar de unde vine problema. Cum a spus si @Salontanul, trebuie format NTFS stick-ul.