| petron a întrebat:

Vreau sa fac un stick butabil cu windows 7 xp si 10
am un stic de 30GB deci imi ajunge adica vreau sa il fac multiboot ma puteti ajuta

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea pentru ce ai aia nevoie de 3 sisteme de operare? numai vb ca sigur sunt piratate

| Divy a răspuns:

Windows 10 are maxim 5 GB nu ai nevoie de atâta memorie pentru sistemele de operare

| LinxCont a răspuns:

Un stick butabil cu mai multe windows-uri se poate face cu yumi
http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
30GB sunt suficienti si mai raman liberi cel putin 20GB.

Se descarca yumi, se introduce stick-ul in mufa USB, se porneste yumi, se alege la Step1 stick-ul de memorie, la Step2 se alege Windows Vista/7/8 Installer, se navigheaza pana la fisierul iso de instalare al windows-ului 7 si se da create si se asteapta terminarea scrierii, apoi la fel se alege pentru XP "Windows XP Installer", apoi pentru 10 "Windows 10 Installer".

La pornirea calculatorului cu acel stick va apare un meniu din care se va putea alege windows-ul care va fi instalat.

http://www.youtube.com/watch?v=jOgBeVF43zs

| Rommeo a răspuns:

Uite aici un tutorial pentru tine.
https://www.youtube.com/watch?v=B34oe0hUZSM

| JohannesZu a răspuns:

Salut, vad ca nimeni nu a inteles ideea ta! Ca sa faci un stick bootabil cu 2 sisteme de operare nu e posibil! Ar fi posibil dar creata o interfata si aia tine de programare IT si plus alte cateva modificari! Deci singura posibilitate e sa le bagi pe rand ori u ori 10

| Rommeo a răspuns (pentru JohannesZu):

Nu esti bine informat, daca te uitai in acel tutorial din link-ul pus de mine ai fi vazut ca se poate pune pe un singur stik si windows si linux si un antivirus live etc. Eu am un asemenea stik cu doua windows-uri doua distributii linux si un antivirus live.

| JohannesZu a răspuns (pentru Rommeo):

Eu vorbesc pe cont propriu daca tu vorbesti din ce esti informat e problema ta! O fi si ce spui tu, nu te contrazic dar mai usor cu ambalatul ca sincer nu agreez persoanele agitate!

| Rommeo a răspuns (pentru JohannesZu):

Dar nu e vorba de ambalat, eu am zis ca folosesc si eu acea metoda cu brio.