| sayWhaaat a întrebat:

Buna seara, urmeaza sa-mi comand un PC de gaming pe componente + monitor, si eram curios sa stiu daca are rost sa astept pana la black friday pe 29/30 noiembrie. Ma intereseaza mai ales la placa video, procesor si monitor, ca astea 3 is 80% din pret, la 1000 lei fiecare.
A mai comandat cineva in anii precedenti lucruri de genul? Cam ce reduceri au fost?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Poate nu o sa fie chiar o luna.
La eMAG, o sa fie pe 15, deci, exact 3 saptamani laughing
Acum, depinde de unde intentionezi tu sa cumperi produsele, poate vei avea noroc si vei scapa si mai repede.
E o graba intre toti sa faca blackfriday-ul, sa prinda si ei din clienti laughing

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu prea are rost sa astepti, insa ar avea rost sa ne spui ce sistem ai incropit ca daca l-ai facut de capul tau sigur ai comis ceva enormitati pe acolo...

| sayWhaaat explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea cred ca am comis vreo enormitate avand in vedere ca e apropiat de campul meu de lucru.
Placa de baza: MSI B450 TOMAHAWK
CPU: Ryzen 5 3600
GPU: RX 580
RAM: G.Skill Ripjaws V 16GB 2x8GB 3600MHz
SSD: Samsung 869 EVO 500 GB
Sursa: Seasonic M12II Bronze EVO Edition 520W

Evident e sistem de 1080p gaming, voiam un RX 5700 XT dar ar fi insemnat sa mai aman o luna comanda si nu mai am rabdare. Oricum ma joc cam tot ce a aparut pana acum pe high-ultra la 50-60+ fps. Dupa un upgrade la GPU ma duce 4-5 lejereanu.

Revenind, nu are rost sa astept pentru ca nu vor fi mari reduceri pe partea asta?

| sayWhaaat explică (pentru sayWhaaat):

860 evo* si 4-5 ani*, m-am grabit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Ingropi cam multi bani in SSD si memorii, mai bine ai lua o sursa mai serioasa. As merge pe asta cu incredere, mi se pare un pret excelent: https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/focus-80-plus-gold-550w/
La SSD as lua unul pe M.2 ca au ajuns si astea la preturi misto, plus un HDD clasic. Cu procesorul si video-ul de acord. S-ar putea sa vedem ceva scaderi de pret la procesoare cel putin, dar nu de BF, ci pentru ca se inteteste lupta dintre AMD si Intel.

| sayWhaaat explică (pentru GabiDumitrescu):

Sursa asta poate fi solicitata chiar mai mult decat o fac eu, dar e posibil sa trebuiasca sa o schimb la urmatorul upgrade de GPU. Dar da nu vad nimic in neregula nici cu cea din link, si chiar au si pret asemanator.
In memorii a trebuit sa ingrop bani ca trebuie neaparat sa am 16gb pentru jocuri, si am vrut sa dau 100-150 lei in plus sa iau de 3600Mhz direct ca sa nu mai fac upgrade si aici.
In principiu toata ideea a fost sa-mi las loc de upgrade doar la gpu, si probabil la sursa odata cu ea.
Si da stiu ca trebuie sa-mi iau si un HDD dar na, acum nu-s bani ca prioritate au mouse-ul si tasta laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sayWhaaat):

Nu, stai calm. Daca nu ai de gind sa pui 7 placi video, 20 de harduri, 100 de ventilatoare... o sursa de 500-550 W BUNA e mai mult decat suficient de-acum si pururea si-n vecii vecilor, amin. + partikip! P.S. Ce super-soarec si tastatura vrei? Daca iei si cauti cu atentie, vei gasi cateva chinezarii excelente. De pe la Redragon, de regula. P.S. La memorii iei unele de-alea cu garantie 99 de ani mai ieftine si le overclockezi/supravoltezi. Daca crapa, aia e, le schimbi. Sansele sa crape sunt minime oricum.

| OldSoul a răspuns:

Eu zic ca merita sa-ti asumi riscul si sa astepti.

Stiu ca intr-un fel, esti entuziasmat si nerabdator, si eu sunt in aceeasi postura, de cateva saptamani cand mi s-a pus pata pe ceva, si ma gandesc, ca daca mai am rabdare, s-ar putea sa iau ceva mult mai bun, in aceeasi bani.
De fel in anii trecuti, am facut de blackfriday cumparaturile, gen, telefoane, televizoare, si am facut alegeri destul de bune, cu reduceri consistente.
Acum, recomandarea mea, e sa cauti produsele de care esti interesat, si sa-ti faci o lista, cu pretul mediu, pretul minim al produselor de pana acum, si cam cat esti dispus sa oferi pentru ele de black-friday.
Eu asa am inceput sa fac anul trecut, si asa am facut si acum.
In modul acesta, ma asigur ca, daca cumpar ceva, chiar va fi la o oferta buna.
E o moda printre unii comercianti sa puna la produs un pret mare, si sa fie mereu redus, iar de blackfriday, anuleaza prima reducere, si adauga o reducere de blackfriday care in esenta, poate fi doar asa, amagitoare.
De exemplu, sa zicem ca te intereseaza un monitor, ei bine, pretul lui complet e de 2000 de lei, dar mai mereu il gasesti redus la 1500 de lei, ei bine, de black friday, s-ar putea sa fie redus la 1400 de lei, ei bine, in mintea mea, reducerea efectiva e de 100 de lei, deci, nu ar fi o achizitie tocmai inteleapta, reducerea fiind mai mult asa, de ochii lumii, ca deh, 600 lei reducere, suna mai bine decat 100 de lei reducere.
In schimb, vor fi si unele reduceri reale, chiar daca nu o sa para atat de consistente, pot fi mult mai bune in esenta decat cele cu pretul "umflat" in prealabil.

Deci, recomandarea mea, fa-ti o lista cu tot ce vrei sa cumperi, cu pretul mediu, si/sau pretul minim cu care au fost produsele pana acum.
Daca de black friday pretul va scadea cu cateva sute de lei sub acel pret, eu zic ca merita sa astepti.
Si inca ceva, ideal, e sa ai cat mai multe eventuale configuratii, astfel incat sa o poti alege pe cea mai buna, cu reducerea cea mai mare.

| sayWhaaat explică (pentru OldSoul):

Multumesc de raspuns si sfaturi, cam asta planuiam sa fac in legatura cu preturile.
Nu ma supun nici unui risc asteptand, doar daca nu cumva luam in calcul riscul de a ma urca pe pereti de plictiseala avand in vedere ca urmeaza sa-mi petrec toata iarna la tara, stand la un laptop 14 ore pe zi, care stie sa stea doar pe Youtube ca pentru orice altceva e prea obosit.

Deja am o luna de program de genul si ma simt ca la dezintoxicare. Nu stiu, poate mai imi da cel de sus rabdare inca 1 luna pana la black friday, multumesc inca odata de sfaturi si o seara frumoasa!

| sayWhaaat explică (pentru OldSoul):

Aaaa credeam ca e pe 29, asa citisem undeva. Am citit acum ca la eMAG e pe 15 si la restul de obicei e chiar mai devreme, deci e perfect. Imi trebuie un serial care sa ma tina 2 saptamani, stargate here I come.
Multumesc frumos tongue

| OldSoul a răspuns (pentru sayWhaaat):

Poate nu o sa fie chiar o luna.
La eMAG, o sa fie pe 15, deci, exact 3 saptamani laughing
Acum, depinde de unde intentionezi tu sa cumperi produsele, poate vei avea noroc si vei scapa si mai repede.
E o graba intre toti sa faca blackfriday-ul, sa prinda si ei din clienti laughing