| floringabor a întrebat:

Am avut Windows 7 si am renuntat la el pentru ca dupa o saptamana ce l-am instalat s-a blocat. Am trecut la Windows 8 si m-a tinut un an si patru luni; si a ajuns dupa un an si patru luni sa mi se blocheze pentru ca acum la windows 8, Microsoft a renuntat la actualizari (updates). Daca Microsoft a renuntat la actualizari (updates), am trecut iar la Windows 7 pentru ca m-am gandit ca dupa atata timp o sa il pot folosi, dar m-a tinut o saptamana de cand l-am instalat. Am instalat iar Windows 7 pentru ca m-am gandit ca este din cauza virusilor, dar la fel a tinut fix o saptamana si s-a blocat iar. Acum am instalat Windows 10, dar am problema ca eu vreau sa folosesc ESET NOD32 ANTIVIRUS pentru ca l-am mai folosit si sunt foarte multumit de el, dar nu imi da voie sa il instalez ci imi spune ca exista Antivirus Security Center. Antivirus Security Center mi s-a instalat pentru ca este inclus in Windows 10. Am dezactivat Antivirus Security Center, dar tot nu imi da voie sa instalez ESET NOD32 ANTIVIRUS ci tot asa imi spune ca exista Antivirus Security Cener. Am vrut sa dezinstalez Antivirus Security Center, dar nu imi apare nicaieri in computer de unde sa il dezinstalez. Ce as putea sa fac sa dispara Antivirus Security Center din computer? Caci alta solutie nu mai am pentru ca Windows 7 ma tine doar o saptamana, si Windows 8 nu mai este bun pentru ca Microsoft nu mai da actualizari (updates) la el

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Defineste "blocat la o saptamana", ce anume ti s-a blocat? Nu e ca un tren care nu se mai misca. Defineste si "noua"; pot sa-mi cumpar o unitate cum spui tu "noua" nescoasa din fabrica, fiind ultimul procesor nescos din cutie, dar din anul 2000 (nu spun ca unitatea ta e veche) dar nu poti defini ca fiind "noua"; ea are specificatii (instaleaza cpu z si vezi rami, procesor, placa de baza, placa video etc.). Exista multe metode de a "scoate" windows defender, cum ii spui tu "antivirus ce s-a isntalat impreuna cu windows-ul"; ori iti iei un windows (modificat ce-i drept) care nu are utilitarul, ori incerci sa-l "stergi tu manual" din registrii si din tot (vezi ca nu ai cum sa-l aduci inapoi) http://www.youtube.com/watch?v=3Uw7gh1bf1U Vezi cum si unde umblii.

11 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Sincer pastreaza-l pe cel din Windows. E destul de bun si nu prea mai suntem in era aia in care sa iei virusi de pe nu stiu ce CD-uri sau stick-uri de la prieteni. Contentul de pe Facebook, Youtube, Instagram, etc e safe. Nici nu prea ai nevoie de antivirus in zilele de azi. E suficient ala. Eu il folosesc de ani buni si n-am avut probleme.

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este să suni direct la Microsoft România, în zilele și orele lucrătoare; iar în timpul acela să fi în fața pc-ului.
Telefon: 0212047040

Bula
| Bula a răspuns:

Daca W7 ti s-a "crapat" dupa o saptamana, atunci probabil ai ceva problema FIZICA la sistem!
Ar fi bine sa faci o testare amanutita a hardware-ului, sa gasesti unde este problema.
De asemenea, poti incerca si un alt kit de windows, dupa care SA INSTALEZI TOATE DRIVERELE ORIGINALE date de fabricantul placii de baza si ale componentelor!

| cfrtobias a răspuns:

Tu ai 2 gb ram? asa vad inainte

| CM7YRE a răspuns:

De unde "deduci tu" ca "te tine 1 saptamana"? Ce se blocheaza, ce anume nu-ti merge? Ce speciticatii ai? Verifica fiecare componenta in parte, fa-ti un upgrade. Windows 10 nu e o solutie "mai buna" in materie de "merge mai bine", mai ales pe un sistem mai vechi. Daca ai un sistem nou merita ideea de windows 10, dar pe ceva vechi, nu prea ar trebui sa-l "chinui" cu asa ceva.

| floringabor explică (pentru anonimg):

Nu o sa rezolv nimic daca vreau sa elimin ce ei au introdus in Windows

| floringabor explică (pentru Bula):

S-ar putea asta, dar interesant ca Windows 8 m-a tinut un an si patru luni istalat pe aceeasi unitate centrala

| floringabor explică (pentru cfrtobias):

Nu 2 GB rami am ci 4 GB

| floringabor explică (pentru CM7YRE):

Nu deduc ca Windows 7 tine doar o saptamana ci l-am avut instalat si mi s-a blocat la o saptamana. Si asta nu s-a intamplat dor o data ci de 3 ori. Si nu e veche unitatea centrala ci este noua. Pe o unitate centrala veche nu iti da voie nici macar sa instalezi Windows 7 ci doar Windows XP. Si Windows 10 nu imi merge greu ci imi merge foarte bine; dar problema este doar ca nu imi da voie sa instalez ESET NOD32 ANTIVIRUS din cauza ca este un antivirus ce s-a instalat impreuna cu windows-ul, si nu se poate elimina

| floringabor explică (pentru CM7YRE):

La Windows 7, windows-ul mi s-a blocat. Se deschidea cu imaginea pe el cum se deschide windows-ul, dar pe orice dadeam click nu se deschidea ci dadea eroare. Am mai folosit Windows 7 tot pe aceeasi unitate centrala si de pe acelasi CD instalat Windows 7 si nu mi s-a blocat. Doar de cand a aparut Windows 10, Windows 7 a inceput sa tina doar o saptamana. Cand nu a existat Windws 10 nu s-a intamplat niciodata sa mi se blocheze ci mergea foarte bine. Procesorul nu este din anul 2000 ci din anul 2010. Rami am 4 GB. placa de baza si procesorul este compatibil cu toate windows-urile. Si daca place de baza si procesorul nu era buna pentru Windos 7, atunci Windows 8 nu avea cum sa ma tina un an si patru luni pentru ca la Windows 8 trebuie placa de baza si mai noua decat la Windows 7

| floringabor explică (pentru CM7YRE):

La Windows 10 am rezolvat problema. Am facut asa cum da pe YouTube si mi s-a dezactivat antivirusul ce mi s-a instalat impreuna cu Windows-ul. Si mi s-a instalat ESET NOD 32 ANTIVIRUS. Funda pentru link