| TheFootballPlayerAndrey a întrebat:

Am o curiozitate:
Procesorul meu este Intel Celeron CPU 2.80 Ghz 2.81 GHz.Este un procesor simplu sau este un procesor dual-core?

8 răspunsuri:
| Bogdan_Numai_1991 a răspuns:

Din moment ce scrie 2, 80 Ghz si 2, 81 este clar ca este un dual-core, core=procesor, sau doua nuclee!

| Broadband a răspuns:

Simplu.daca era dual era super bun

| alexstoica37 a răspuns:

Bogdan are dreptate happy e dual core

| RAWTEER a răspuns:

Ca sa fim siguri, o sa te rog sa te duci la Start, si sa pornesti Run, iar acolo sa scrii dxdiag si sa dai enter. Probabil ca o sa iti apare un pop-un in care trebuie sa dai Yes sau No. Apasa Yes. Dupa ce apare DxDiag, o sa vezi acolo System, Display, Sound, Input. Apasa system, iar acolo o sa vezi mai jos Processor in care o sa spuna in paranteza (2 CPUs sau 4CPUs ).
Sper ca ti-am fost de ajutor... Funda?
Iar dupa parerea mea ZaetzMalinowsky, deja suntem in 2013, deci nu prea sunt de accord ca Dual merge perfect, eu am 8 coreuri si sunt faze in care se blocheaza

| Marius_Valentin_Iftimie_1998 a răspuns:

E simplu, are doar un nucleu. Funda?

| introduaicinumele a răspuns (pentru Bogdan_Numai_1991):

Mai tu stii ce inseamna dual core? Procesorul meu are 3.6 Ghz, si e dual-core.

Core-ul ala inseamna nucleu, un procesor dual-core are 2 nuclee. Ghz aia indica frecventa procesorului care n-are nicio legatura cu numarul de nuclee... frecventa este data de bus inmultit cu multiplicatorul. Sunt procesoare dual core la 4.2 Ghz sau mai mult, asta nu inseamna ca sunt cu 4 nuclee. si mai sunt si procesoare cu 8 nuclee care au 3 ghz. frecventa n-are nicio legatura cu nr de nuclee.
Si ca sa stii, frecventa se poate mari prin overclocking, ba mai maresti FSB-ul, ba multplicatorul daca-i deblocat. Si daca de la 2.0 Ghz ajungi la 3 asta nu inseamna ca prin minune a mai aparut inca un nucleu straight face
Documenteaza-te inainte sa comentezi.
Iar 2.81 scrie din cauza ca procesorul lucreaza la acea frecventa, un overclock extrem de mic de 0.01 ghz.
Ontopic: este simplu, adica single core (cu un singur nucleu).

| Broadband a răspuns:

Cel mai bine vezi cu CPU-Z il ai in control panel-printers and other hardware-cpu-z si vezi acolo toate datele. daca nu descarca-l de aici http://download.chip.eu/ro/CPU-Z-1.57_103139.html

| taken a răspuns:

Daca o fi asta
http://ark.intel.com/......00-MHz-FSB
are un singur nucleu.