| KyuubiSnake9 a întrebat:

Am o nelamurire, am un sistem de 5.1 Logitech z906, si as vrea sa imi iau si vechiul sistem tot
de 5.1, Logitech z5500.
Insa eu vreau sa le comutez intre ele,adica sa le fac sa functioneze simultan, am mai vazut pe Youtube ca se poate acest lucru.
Intrebarea mea este daca le fac sa functioneze simultan, va fi puterea mai mare? sau trebuie o placa audio din pc mai buna?
Daca puteti da si un link cu explicatia exacta..as fi recunoscator!
Multumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot functiona impreuna fara probleme, fiecare cu puterea lui proprie.

Va trebui sa pui la fiecare iesire din aparat cate un distribuitor de semnal.

| KyuubiSnake9 explică (pentru Bula):

Pai bun, dar vor avea o putere dubla sa inteleg, adica vor functiona ambele la puterea lor maxima, rezultând o putere in jur de 1000 W reali, nu?

Bula
| Bula a răspuns (pentru KyuubiSnake9):

Nu.
Puterea efectiva de 500W este eventual puterea efectiv consumata, nici decum puterea de sunet disipata!
Este o cacialma a producatorului. In realitate e bine daca sistemul este capabil de putere de 50, 0 W.

Este adevarat ca, puterea de sunet se va aduna, dar rezultatul nicidecum nu va fi o putere de sunet de 1000W.

Cu sunet de 1000W se tin concerte mari la aer liber, iar intr-o locuinta ar duce la demolarea intregii cladiri.
Intr-o camera de 25 metrii patrati, o putere de 10W te poate face sa nu intelegi nici ce ti se striga la ureche.

... sau cele doua sisteme au randamentul electric catastrofal de slab.