| Acaikus a întrebat:

De ceva timp mi-aș dori să-mi cumpăr un sistem audio, insă nu știu exact la ce să mă uit cand vine vorba de specificații. Tot se pune problema că RMS-ul spus nu este cel real. Știu cum se măsoară puterea reală, dar aș vrea să aprofundez subiectul cu specificațiile boxelor audio (RMS, impedanță, distort-level, DPL etc), deci dacă e vreun thread in genul aș fi recunoscător dacă mi l-ar arăta cineva.

Zic de la inceput asta pentru a nu fi discuții inutile mai tarziu. DORESC UN 5.1. Nu sunt mare audofil să-mi doresc Hi-Fi sau să mă complic cu amplificatoare, set de boxe speciale etc., dar totuși nu vreau să credeți că nu imi place să ascult muzică la calitate ok. Doar vreau un surround care să poată "ajunge" cat mai bine un sistem de tipul descris mai sus. Pot suporta și puțin zgomot, eventual să imi cumpăr după o placă audio, dar totuși aș vrea dacă e să aleg dintre sistemele 5.1 de pe piață să aibă un distort cat mai mic.

Astea fiind zise, am luat in considerare celebrele Logitech-uri Z906 (asta datorită faptului că nu mai există Z5500), Microlab H-500, Edifier S550 (voi discuta mai mult mai jos despre acesta).

Sistemul aș vrea să il folosesc in o cameră de 15-20 mp (poate cateodată in una mai spre 30-35), iar ca rată de ascultare cateva ore pe zi, nivel mediu, dar aș dori să știu și că dacă am nevoie in o seară de el la nivel mare spre maxim vreo 4-5 ore, să nu mă lase.

Ordinea preferințelor mele este:
1. Microlab H500. Deși sunt inferioare ca RMS, am observat faptul că dintre toate cele 3, pe sateliți, sunt singurele care au membrană de bass (sau cel puțin așa cred că e, ideea e că vibrează la bass odată cu subwooferul. Cel puțin așa am văzut in teste pe net, față de Logitech sau Edifier). Am văzut recenzii bune despre Microlab in general cum că ar fi net superioare la un preț ok.

2. Logitech Z905. Trebuia luat și ăsta in calcul. L-am auzit prin magazine față de restul și pot spune că m-a lăsat plăcut surprins. Acum dacă ar fi să citesc recenziile altora, n-ar trebui să-l iau in considerare (nu scot RMS specificat), că au distort mare și că ar avea o problemă dacă asculți la volum măricel mult timp. Dar de asemenea te incantă cand vezi mai multe recenzii pozitive decat negative. La sateliți nu sunt sigur, dar cred că are doar tweetere.

3. Edifier S550. Pentru acesta aș fi dispus să cresc bugetul dacă imi puteți spune avantaje REALE ale unui sistem ca acesta. Am observat că unii zic că ar fi mai bun decat vechiul Z5500, acum nu mă pricep in așa fel incat să-mi dau cu părerea. Z5500 l-am avut o perioadă de la unchiul meu și evident a fost dragoste la prima... auzenie. Sateliții, la fel, au pereche de tweeter cu o membrană jos care cred că e pentru bass, dar din testele de pe net am văzut că se comportă ca un tweeter mai mult (nu vibrează odată cu SWoofer ca la Microlab).

Menționez incă odată că nu am experiență in acest domeniu atat de multa și in cazul in care am spus vreo chestie greșită sau detalii prea multe, imi cer scuze de pe acum. Vreau doar să ințeleg cu ce se mănancă și să mă informez corespunzător inainte de o achiziție care sper să mă țină ani buni.
Mulțumesc anticipat și aștept părerile! Sunt dispus să aud și despre alte sisteme de asemenea.

https://www.pcgarage.ro/boxe/microlab/h-500-51-wood/
https://www.pcgarage.ro/boxe/logitech/z906/
https://www.pcgarage.ro/boxe/edifier/s550-encore/

1 răspuns:
| dd17 a răspuns:

Logitech Z906 cel mai ok din toate punctele de vedere