| TTSP a întrebat:

am o problema cu calculatorul.De exemplu,cand intru in GTA V, ma joc maxim 15 minute si se restarteaza,fara BSOD sau alte probleme, pur si simplu.Adevarat,PC-ul e vechi si are piese slabe,dar totusi, pana la Craciun cand imi fac PC-ul nou mai am nevoie de el.Are o vechime de aproximativ 7 ani.Componentele PC-ului:
Carcasa:Spire blackfin
Sursabig grinelux ATX 450W
Placa de baza:Gigabyte(nu mai stiu modelul)
Procesor:Intel core 2 Duo E7400 2.8Ghz
Placa video:Nvidia gt 220 1gb
Memorie R.A.M:6 GB ddr2
Hard disk:Seagate 500GB
Va rog sa nu veniti cu propuneri de genul"schimba calculatorul"am precizat mai sus ca de Craciun imi fac unul nou, dar totusi mai am nevoie de el...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi mai multe cauze, iata in ordinea probabilitatii:
1. Procesorul se supraincalzeste (peste 55 grade Celsius) - coolerul trebuie curatat de praf, eventual si pasta siliconica schimbata)
2. Video procesorul supraincalzit (peste 65 grade Celsius) - se curata de praf si eventual si pasta siliconica
3. Unul sau mai multe condensatoare defecte (umflate) pe placa de baza - trebuie schimbate cu altele, de calitate, cu capacitate identica si tensiune egala sau mai mare decat ceea originala. Atentie mare la polaritate si la calitatea lipiturilor!
4. Resetarea duopa o perioada mai lunga de functionare se intampla rar din cauza softului, dar nu strica sa faci un pic de curatenie nici la fisiere: stergerea fisierelor temporare si cele temporare de internet, defragmentarea partitiei C:

Daca si-a revenit, atunci poti juca linistit, fara sa arunci bani degeaba pe un calculator nou. Cu acei bani poti face si multe alte treburi, de exemplu o vacanta de neuitat sau mai multe excursii de weekend, cu prietenii.winking

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Posibil ca se suprainclazeste

| Annonnymus005 a răspuns:

Pai curata unitatea de praf,curata Windows-ul cu CCleaner,defragmenteaza-l,curata registry,defragmenteaza registry,etc. ia-le in ordine incepand de la,,curata unitatea de praf,,. Sa spui daca s-a rezolvat. Daca nu,schimbi Windows-ul,iar daca problema persista, inseamna ca o componenta hardware e pe duca(RAM, HDD). Iti dai seama care componenta e pe duca, dandu-le un test la fiecare(HDD tune pentru hard, memtest86 pentru RAM, etc.) cauta pe net cum sa folosesti programele respective

| BogdanBz a răspuns:

Am avut problema de genul si iti garantez ca suta la suta e procesorul care se supraincalzeste. Gta 5 consuma foarte multe resurse si suprasolicita procesorul. Daca ai un processor slabut, care nu a fost sters in viata lui sau caruia nu I-ai schimbat pasta termoconductoare, atunci asta e motivul. cauta un programel care sa iti verifice temperature la processor, vezi din bios la ce temperature e setat sa se restarteze si te convingi singurel. sa schimbi pasta termoconductoare e foarte usor. bafta!

| alexboss2020 a răspuns:

Dar totusi te intreb ai verificat temperaturile la componente/Din moment ce ai spus ca ti se intampla asa doar in jocuri atunci fac pariu ca ai temperaturi prea mar la procesor.Instaleaza Speccy si vezi ce temperaturi ai in timp ce te joci, bagi jocul in windowned si vezi ce temperaturi ai! Uite link
http://filehippo.com/download_speccy/
Intra la custom installation si debifeaza ce nu ai vrea sa fie!

| TTSP explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.Cu ajutorul vostru am depuscoperit problema. Temperaturile sunt normale dar azi când am desfăcut calculatorul să îl curăț de praf, am tot încercat să evit sursa pentru că e mai sensibilă, dar când m-am uitat în ea, era plină de praf așa că am dat jos capacul sursei iar primul lucru care mi-a sărit în ochi au fost condensatorii cei mari din care a curs un lichid roșu portocaliu(de ceva timp, nu cand am desfacut-o) iar majoritatea condensatorilor mai mici erau înclinați. Până la urmă cred că era vina sursei așa că nu o voi mai aprinde calculatorul până când îmi voi lua o sursă nouă. Probabil îmi voi lua un Segotep GTR 550W, e și de firmă, are eficienţă 80+, are protecții și 550W. Sursa aceasta o voi folosi și la următorul calculator(GTR 550). Poate unul dintre voi deține această, sursă este bună? Aș vrea să fie si durabilă...