| theflorinkilba a întrebat:

Am problema cu bec rosul, de 100 ori incerc sa aprind calculatorul dar cand bootul e gata se stinge becul rosum dar doar cel verde si cand sta becul rosu se stinge dupa bootm windows xp vista sau 7 iar are probleme. Mi-e frica sa fie ars tot, a garantat 1 an sau 6 luni, poate maine ma trezesc si cand mananc asta nu se aprinde calculatorul. Ce are? Multumesc

2 răspunsuri:
| Edi5643 a răspuns:

Scoate becul si baga l din nou si porneste calculatorul

| dannyel86 a răspuns:

Vreau si eu sa inteleg care e problema de fapt, ca sa-ti pot oferi un raspuns.
Zici ca poti porni sistemul si ca intra in Windows. Corect?
In afara de cele doua leduri care te deranjeaza, calculatorul functioneaza bine?
Poti lucra pe el? Sau apar erori si nu intra in Windows?
Unitatea este prevazuta cu 2 leduri. De obicei, unul verde care sta permanent aprins (semnaca placa de baza primeste curent), si altul rosu, care licareste si care indica activitatea hardului, pe care ai toata informatia din calculator. E normal ca acel led rosu sa se stinga si sa se aprinda in timpul folosirii pc-ului. Grav este cand sta mereu aprins ledul rosu (hardul este suprasolicitat) sau cand nu se aprinde deloc (hardul nu este detectat).
Intreb din nou: in afara de cele doua leduri, care isi fac treaba, mai ai alte probleme la sistem? happy