| AlexandraDaria2015 a întrebat:

am o problema cu unitatea.cateodata incerc sa deschid calculatorul dar nu se aprinde un beculet rosu, doar cel verde.si cand sta deschis becul rosu palpaie intruna, iar inainte nu facea asa si nu era nici o problema.mi-e frica sa nu se fi ars ceva la ea, poate ma trezesc intr-o zi si vad ca nu mai merge.deci ce problema are? de ce palpaie acel bec intruna?

5 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Probabil ai ceva de la alimentarea pc-ului.

| pozeanimate a răspuns:

Intra in safe mode
daca totul e ok, schimba windows
daca e aceiasi problema, urgent la service
in safe mode poti intra asa:
cand porneste pc in continuu apesi de f8
alegi safe mode si dai enter
ca sa revie la normal, dai un restart

| Ex89 a răspuns:

Pai cand se aprinde becul verde inseamna ca computerul iti este aprins (cand opresti computerul becul verde se stange, acesta iti indica daca este computerul on/off), cad se aprinde cel rosu inseamna ca, computerul proceseaza o informatie (ruleaza un program).
Nu este nici o problema ca se aprinde becul rosu, cand becul rosu iti sta mult timp aprins si merge computerul greu inseamna ca ai prea multe programe care ruleaza, sau fisiere.

| GeorgeH91 a răspuns:

SAll.Deci beculetul verde inseamna power adica iti arata ca calculatorul e deschis, iar cel rosu e HDD led beculetul de la hard disk care iti arata cat e solicitat.cu cat palpaie mai putin cu atat mai bine.nu ai de ce sa-ti faci griji.e ceva normal la toate calculatoarele.acum nu mai e asa de tare solicitat hardul si va merge mai bine. sper ca te-am putut ajuta.

| Khronik a răspuns:

Salut!

Cel mai bine mergi la un service, este cea mai buna varianta, nu este ceva grav, dar nu strică să mergi la un service pentru mai multe informații.

Baftă!