| shhaukan a întrebat:

Am si eu o problema la pc. In ultimile 2-3 luni mi se tot blocheaza calculatorul. Tin sa spun ca calculatorul e mai vechi, dar am schimbat aproape tot din el, in afara de placa de baza si procesor si procesorul urmeaza sa il schimb peste cateva saptamani.
Specificatii:
-OS: Windows 7 ARC Gamer Edition 32-bit (6.1, Build 7600)
-BIOS: )Pheonix - Award WorkstationBIOS v6. 00PG
-Procesor: AMD Athlon(tm) 64 processor 3000+, ~1. 8GHz
-Ram: Kingmax KLDE88F-B8KW6 DDR2-800 (400 MHz) 2GB
-HDD: SAMSUNG HD103SJ SCSI Disk Device
-Placa Video: ATI Radeon HD4850 Sapphire 1GB DDR3
-Placa de baza: Biostar NF61S-M2 TE
Prima data am crezut ca se incalzeste procesorul, asa ca am curatat calculatorul, si am luat o parte din carcasa in speranta ca nu se mai incalzeste. A mers vreo 2 saptamani, cupa care am vazut ca placa video era fierbinte asa ca am schimbat-o si am pus asta care am spus la specificatii. A mers iar tot asa vreo 2-3 saptamani, dupa care iar a inceput sa faca fite. Cand m-am uitat de praf gauricile de la sursa erau infundate de praf gros, intarit, si l-am curatat si iar a mers bine putin si iar nu mai merge. Am reinstalat windowsu si tot asa vreo 2 saptamani a mers pana s-a blocat iar, si l-am lasat un pic si a aparut ecranul albastru, asa ca am scos una din placutele mele de ram, mai slaba de 512 mb si am lasat-o numa pe asta de 2gb. Asta nu prea a tinut doar vreo 3 zile, dupa care am descarcat windows 7 manager si am curatat registrii asta fiind acum o saptamana. De 2 zile a inceput sa apara un fel de liniute pe ecran, ca si cum ar fi bruiat, fara purici si nu tremura imaginea doar liniute albe care nu se observa de loc pe alb, dar este enervant. ieri seara situatia s-a inrautatit, au inceput sa apara mai multe liniute, si azi s-a blocat. Se blocheaza chiar si inainte de pornirea windowsului. Am observat ca sta foarte mult cand se aprinde la imaginea cu BIOSTAR, dupa care trece mai departe.
cand se blocheaza, nici nu il pot stinge, singurul lucru pe care il pot face e sa ii dau restart... e de la placa de baza? Caci asta cred eu, desi becul rosu de la hdd ori sta doar stins ori doar aprins cand se blocheaza. cand se blocheaza la biostar, becul e stins si dupa vreo 4-5 minute, beculetul palpaie de 3 ori si imaginea trece mai departe. As vrea sa stiu daca mai sunt si alte remedii decat sa cumpar alt calculator, caci bugetu meu e cam slab. laughing Voi incerca sa stau pe el in safe mode sa vad daca se blocheaza ceva...
Va rog ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| RobDogg a răspuns:

Eu cred ca este de la hard/placa video, parerea mea, dar cel mai bine, du-l la un "consult".

| Yonutzz_Alecsandru_1996 a răspuns:

Incearca sa pui niste pasta termo conductoare pe procesor si pe alte componente care se incalzesc, in privinta blocarii trebuie sa mai adaugi memorie ram