| maddy83 a întrebat:

am un laptop HP pavilion 650 si cand dau click dreapta sa redenumesc un folder sau un fisier se inchide tot ce aveam deschis:partitie sau folder, se face un ecran albastru si revine in cateva secunde pe desktop fara sa mai fie nimic din ce aveam deschis.Mentionez ca am instalat pe el windows 8 si merge click dreapta sa fac folder nou,sa dau reimprospatare sau etc, insa nu merge cand vreau sa dau click dreapta pe fisierul sau folderul respectiv.Multumesc!

4 răspunsuri:
| ZombieCreep a răspuns:

Schimba windows-ul sau schimba mouse-ul. Singurele solutii...

| maddy83 explică (pentru ZombieCreep):

Am schimbat 3 mouse-uri, tot nu merge, am intrat si in setarile la mouse in windows 8, cu care sincer nu prea ma descurc... windowsul am licenta pentru inca 2 ani la el si sincer nu stiu sa instalez windowsul pe laptop...

| ZombieCreep a răspuns (pentru maddy83):

Daca tii la licenta trebuie sa rabzi fara rename pana expira, daca nu atunci schimbi windows-ul dupa urmatorii pasi:
1. Faci rost de un cd cu Windows 7 Ultimate/Last XP ca sunt cele mai stabile si dupa cum ai spus ca nu poti da right-click pe foldere nu poti nici sa iti scrii singura un cd( deci cum am zis imprumuta)
2. Pune cd-ul in cititor si apoi restarteaza laptopul.
3. O sa intrebe de pe ce sa booteze; alege sa booteze de pe cd.
4. O sa porneasca interfata de instalare pentru windows 7/XP Last(arata ca windows 7 dar solicita mai putin calculatorul)
5. Urmeaza instructiunile care ti le da programul pana cand ajungi la o rascruce(o sa intrebe daca vrei sa pastrezi datele sau nu, alege dupa preferinte)
6. Asteapta sa termine.
7. O sa se restarteze singur.
Atentie! Unele windows-uri, nu stiu daca si 8, au nevoie cand schimba pe 7 de stergerea completa a datelor(formatarea hdd-ului) Dar sunt foarte sigur ca windows 8 nu face asa. Faceau asa windows XP, 98, ME, NT.

| maddy83 explică (pentru ZombieCreep):

Multumesc mult pentru sfaturi, am acel cd de care spui tu, insa trebuie sa mai ma documentez despre instalarea peste windows 8 a altui windows, pe calculator stiu sa instalez windowsul insa pe laptop am o partitie separata cu recovery, care nu stiu ce sa fac cu ea...