| CristianAnonymous a întrebat:

Astazi mi-am cumparat un router wifi D-link Go-RT-N300

Poza:http://www.dlink.com/......0LSide.png
Cand am incercat sa il montez nu am putut. vreau sa mentionez ca is pe RCS-RDS si ce-i de la rds nu mi-au bagat cabluri cu prinzator cii cu surub sa le zic asa.
2 is cu suruburi : Cable si TV. si am 2 (1 gol) iar 1 care merge din modem in PC. Acuma cand mi-am luat routerul wifi nu stiu ce sa fac ca sa ma pot conecta cu el la tableta/telefon.
As putea face cumva cu acest router sa ma pot conecta si prin cablu dar si prin wifi?
Asa arata spatele routerului wifi : http://193.25.112.104/images/mari/router-wireless-d-link -go-rt-n300-1.jpg.
Va rog ajutati-ma. ca ma chinui ca dracu la acest router wifi cu modemul de la rcs-rds (AccEOC)

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai asta e sigur problema la tine. Nu e configurat. La rds trebuie configurat pppoe

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Trebuie sa pui cablul din modem-ul de la rds, care ajungea la tine in pc, la spate la router in Internet Port. Dupa, cu router-ul, a mai venit un cablu. Acel cablu il pui intre fast ethernet ports si pc(primul port).
Dupa, pornesti router-ul, astepti sa se intializeze, si il configurezi. Daca e configurat corect, o sa ai atat wifi, cat si conexiune la internet pe pc.

| CristianAnonymous explică (pentru sltlp):

Am incercat cum ai spus tu, am facut configurarile pe site-ul respectiv. dar tot nu merge se aprinde luminita ca ii pornit dar luminita pentru internet nu se aprinde.

| sltlp a răspuns (pentru CristianAnonymous):

Pai in pc merge? Cam ciudat...

| CristianAnonymous explică (pentru sltlp):

Nu ar trebui sa aleg dintre static ip, dynamic ip etc? acolo
Trebuie sa pun la cum imi este ip de la internetul de la modem?