| Fetitsa123 a întrebat:

Buna TPU.Calculatorul imi merge foarte greu am 1gb ram si antivirusul avg 2012. Oare daca schimb antivirusul cu avast imi va merge mai bine?

3 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

Prea putina memorie RAM!
Avast ocupa doar 2MB de memoria RAM, nu vei gasi altu mai econom in privinta resurselor.

neluL
| neluL a răspuns:

Avira ruleaza foarte bine pe pc-uri cu configuratie mica. Avira Internet Security este OK.

| Wehrmacht a răspuns:

Si eu tot AVG 2012 si nu e ala cauza problemelor tale.Am avut Avast si abia se tara si PC-ul si netul din cauza lui.Lasa AVG ca e bun si nu incetineste.Ai mai putea baga Kaspersky internet security cu un crack daca gasesti ca e foarte bun si incetineste doar foarte putin. Dupa 2-3 zile nici nu mai observi.Eu l-am avut pe 2012 si nu ma deranja deloc.
Unde iti merge greu? In jocuri? Poate sa fie de la placa video/RAM si procesor
PC-ul in general? Poate sa fie de la RAM in mare parte de la procesor daca nu e prea nou. Daca ai PC pentru net/muzica/ sau ceva care nu solicita ai destul RAM.Dar daca ai slot DDR3 nu strica sa cumperi o placuta de 4 GB daca ai windows 64 biti ca costa doar 80 lei de la eMAG.
Repet! Avast va incetinii PC-ul foarte mult.

Spune-mi unde iti merge greu PC-ul si ce procesor ai.