| Niku3 a întrebat:

cum fac o imagine iso care este nebootabila intr-una bootabila?

12 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cu power iso e cel mai simplu si mai sunt o gramada de programe asemanatoare dar din pacate daca nu ai licenta la ele cu niciunul nu poti face asta! Eu te sfatuiesc sa descarci in iso de pe net si sa-l scrii cu power iso pe dvd, asa merge nu trebuie sa ai licenta... Bafta!

| Niku3 explică:

Am incercat cu power iso, de fapt eu vreau sa pun un windows 7 pe dvd, dar dupa ce am facut imagine iso la windows in power iso, imi spune ca este Non-Bootable Image, ce trebuie sa fac sa fie bootabila?

| taken a răspuns (pentru Niku3):

Descarci de undeva imaginea iso, nu o faci tu. Apoi faci DVD bootabil cu Nero.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Vezi in stanga la mesaje unde scrie cu portocaliu.

| Niku3 explică (pentru taken):

De exemplu am luat un dvd cu windows 7 de la un prieten, am copiat toate folderele cu tot cu setup si i-am facut imagine iso, in power-iso, dar e nebootabila nu pot sa fac printr-un program sa fie bootabila, cel mai mult ma intereseaza daca se poate face acest lucru in general dintr-o imagine iso neootabila- sa devina bootabila. Multumesc taken.

| horia2012 a răspuns:

Toate imaginile cu sisteme de operare
pe care le descarci de pe net sunt bootabile.Nu trebuie sa le faci tu.
-Descarca w7.
-dublu click pe imaginea ISO si se va
deschide Power ISO.In stanga jos a
programului va apare "bootable image"
-daca nu apare scris asa, cauta alta.
-cu imaginea deschisa de power ISO
dai pe "burn". Alegi viteza 16 si OK.

| trasorv a răspuns (pentru horia2012):

Raspuns gresit. Eu am descarcat acum un windows xp iso si este ne bootabil, asa ca si eu ca si Niku3 am aceeasi problema si poate exista cineva care stie sa dea un raspuns corect. NU vreau sa ard o imagine iso ci vreau s-o transform dintr-una ne-bootabila intr-una bootabila. Multumesc

| horia2012 a răspuns (pentru trasorv):

Am inteles intebarea, dar ti-am dat un raspuns mai simplu.
Poti transforma acea imagine nebootabila intr-una bootabila cu nero urmarind aici:
http://tutorial-e.forumt.biz/t8-cum-poti-face-un-cd-bootabil-cu-nero
Iti trebuie ("Microsoft Corporation.img).

| adrian280 a răspuns:

Niku3 nu e chiar atat de greu iti trebuie un program power iso sau nero eu am pawer iso dai pe imaginea cu windowsu si iti apare jos pe stanga daca e botabila sau nu

| Iulian_Leca_1985 a răspuns:

As vrea sa stiu cum il fac bootabil cu power iso

| Cojocaru_Cătălin_1987 a răspuns:

DVD usb tools oferit de Microsoft e super aplicație, Free s-o poți face atât stick bootabil cat și cd/dvd