| costeaboy a întrebat:

daca formatez tot hardul e posibil sa mai ramina ceva virusi pe el?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu mai rămâne nimic pe el!

| alexboss2020 a răspuns:

Nu,deoarece se sterge tot si se ia de la capat din fabrica cum a ajuns! Asa este si cu windows-ul daca ai un virus reinstaleaza windows-ul pe curat si vezi scapa de toate problemele!

| NLS a răspuns:

Nu mai ramane nici un virus pe HDD si ca atare nici in sistem, decat in foarte putinele cazuri cand ai BIOS-ul infectat.
Dar sunt rare acele cazuri, nu orice virus "amarat" se poate instala in BIOS.

Insa cand ai virusi si ai mai multe partitii, /// iar tu formatezi doar C, atunci da, NU scapi de virusi, daca acestia se gasesc in eventuale executabile (kituri de instalare de exemplu) aflate pe D, E...

Si cum zice xerxes mai jos, daca e in partitia de boot, poti sa-ti iei gandul.
Am scapat de cumva de "win32 Parite.B", dar a fost nevoie sa formatez de mai multe ori HDD-ul intr-o zi.

| xerxes1 a răspuns:

Depinde de cat de inteligent este virusul. Daca stie sa se ascunda in mbr greu scapi de el.

| KZuna33 a răspuns:

Nu, se sterge tot

| Szabolcs_Turóczy_2003 a răspuns:

Ciau eu cred ca nu doar toate datele tale o sa dispara de pe device

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu!