| wdasdas a întrebat:

Daca vreau sa-mi maresc hardul la calc, trebuie sa mi-l formatez?

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Ignora-i pe cei de mai sus. Singurul care are o oarecare tangenta cu ce ai intrebat tu este Nyghtshadow.
Nu poti mari capacitatea fizica a unui HDD. Eventual poti sterge fisierele temporare folosind CCleaner. Daca vrei mai mult spatiu iti cumperi inca un HDD. HDD-ul pe care il folosesti pentru partitia logica (cea care adaposteste sistemul de operare) il setezi ca fiind "master", iar pe cel care il folosesti doar pentru stocare de date il setezi ca fiind "slave".

Ca sa iti raspund la intrebare mai pe scurt: capacitatea fizica nu poate fi marita. Iti cumperi alt HDD si il pui in paralel cu cel actual. HDD-ul pe care il ai deja nu va trebui formatat, iar cel nou vine de obicei formatat din fabrica.

3 răspunsuri:
| Nyghtshadow a răspuns:

Cum adica sa iti "maresti hardul". Daca ai, de exemplu, un HDD de 160 GB nu poti sa ii maresti capacitatea de stocare peste limita asta. Poti sa incerci sa ii faci o defragmentare sau o formatare daca observi ca ai mai putina capacitate decat ar trebui sa ai.

| xLouana a răspuns:

Se formateaza el cand il marestiwinking