| AnaisC a întrebat:

De vreo cateva saptamani am niste probleme cu tastatura laptop-ului (un Dell Latitude E6420 ) intr-o zi tastele pur si simplu n-au mai vrut sa functioneze. Cand eram pe punctul de a desface tastatura pentru a o curata pe dedesubt ( si dupa ce am incercat toate solutiile gasite pe net fara succes ) m-am hotarat sa-l inchid fortat. Dupa ce l-am deschis, surpriza: functionau perfect. Un lucru mi-a atras atentia; atunci cand am apasat pe "shift" a facut un "beep" fara sa apas de repetate ori sau ceva de genul. De atunci, din cand in cand ( in ultima vreme cam odata pe zi ) se tot blocheaza tastura si trebuie sa-l inchid fortat si sa-l redeschid, iar atunci cand il redeschid, la apasarea butonului "shift" se aude acel zgomot ( de mentionat ca se aude doar la scurt timp dupa ce deschid laptopul, daca il folosesc de cateva ori dispare ) ceea ce ma intereseaza ar fi blocarea tastelor. Cum as putea sa fac sa nu se mai blocheze tastele? zgomotul ca zgomotul, dispare dupa ce il folosesc de cateva ori, dar cu blocatul de taste situatia e deja enervanta.

1 răspuns:
| Thealexis a răspuns:

Sunt doua variante: ori e blocat conectorul unei taste de cand ai umblat la ele, ori ceva scurtcircuiteaza conectorul principal, acela in care intra panglica tastaturii. In ambele cazuri, e nevoie sa il duci la un service. Reparatia costa intre 50 si 200 de RON, in functie de cat de grava e problema. 200 de RON e cu inlocuirea tastaturii.