| belciuge a întrebat:

Buna TPU
In incercarile mele de optimizare SEO a site-ului meu vreau sa inscriu site-ul meu in site-uri cu anunturi - am un site de bijuterii handmade www.bijuterii-elena.ro
Din cate am citit pe net "Pot publica anunturi in site-uri cu anunturi doar daca folosesc descriere unica si nu folosesc cuvinte cheie in link-uri. Sunt utile pentru "citation" si trafic."
Ce inseamna "descriere unica"? Eu ma gandeam sa fac o descriere a site-ului pe care sa o Ctrl C in toate anunturile: "Bijuterii handmade, cercei, bratari, coliere, inele, brose, din pietre semipretioase, perle, sidef, cristale Swarovski cu accesorii argintate sau din argint."
A nu folosi cuvinte cheie in link-uri? Adica sa nu fie un link legat de un cuvant cheie din descriere, ex. "cercei"?
"Citation" - ce inseamna?

Multumesc pentru orice raspuns,
Elena

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

A citation is an online reference to your business’s name, address and phone number. Like links to your website, Google uses them when evaluating the online authority of your business. Unlike links though, citations don’t need to be linked to your business’s website in order for you to be credited for them.

Mai pe scurt inseamna un site cu autoritate si pe care Google il crediteaza datorita acestui fapt. Un exemplu ar fi eMag. Cine nu a auzit de eMag! Da mai ai mult pana acolo!

Descriere unica inseamna ca fiecare descriere de pe fiecare site de anunt sa fie unica. Pe site-urile de anunturi cu mici exceptii, nu poti pune link-uri. Ca idee. Cauta site-uri de anunturi cu autoritate si pr(page rank) cat mai mare, altfel nu au nicio valoare. Din contra, te vor trage in jos!

Mai nou Google penalizeaza inscrierea in directoare, anuturi si guest posturi. Evita sa pui link-uri doar catre home. Si celelalte pagini din site sunt la fel de importante. SEO este o munca continua zi de zi, ceas de ceas.
Citeste aici: http://www.attagency.ro/blog/seo/103-metode-promovare-site-online.html
Iar aici gasesti tot ce ai nevoie pentru a invata SEO: http://forum.seopedia.ro/forum.php

PS: Am mai discutat despre scrisul ala din meniul din stanga, cum ti-au mai zis si alti, este greu lizibil. Vad ca nu vrei sa iei masuri. Treaba ta!

12 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Descriere unica-se refrră la faptul ca trebuie să fie o descriere unicat a produsului, descriere ce nu apare nicăieri în conținutul site-ului,deci CTRL+V pică.
A nu folosi cuvinte cheie in link-uri
Se referă la acvele cuvinte ce sunt setate ca și cuvinte cheie pentru căurarea deexeemplu folosind funcția search a site-ului, sau cele ce facilitează găsirea siteului în motoarele de căutare; de exemplu dacă e setat ca și cuvinte cheie bijurerii, Elena, ieftine, bratari, accesorii, și altele aceste cunvinte folosesc ca și parametrii de căutare și nu pot fii folosite în alte copuri deoarece vor crea confuzii, de asta specifica în clar acest lucru.
Ok, după ce te-am bagat în ceață de tot, sper să te descurci.
Ideea era să te lămuresc un pic.
Succes

| belciuge explică:

Multumesc de raspuns, lupudepenet.
"Bijuterii handmade, cercei, bratari, coliere, inele, brose, din pietre semipretioase, perle, sidef, cristale Swarovski cu accesorii argintate sau din argint." - aceasta descriere pe care vreau sa o scriu in anunturi nu apare in continutul site-ului meu de bijuterii.
Stiu ce sunt cuvintele cheie. Nu inteleg la ce se refera expresia "cuvinte cheie in link".
Si ce inseamna "citation"?
Elena

| belciuge explică:

K0sti, multumesc mult pentru raspunsuri si pentru grija happy
Scrisul artistic de pe site-ul meu se vede prost numai in Google Chrome. Eu cand l-am "comandat" nu mi-a trecut prin cap sa verific daca se vede bine si in alt browser decat Mozilla :]
Voi rezolva si problema asta cand voi castiga mai multi bani.
Multumesc si pentru site-uri. Am copiat textul de pe attangecy.ro in fisierul meu Word cu SEO, mai ramane cand am timp sa studiez mai in profunzime happy Stiu ca SEO este o munca non-stop. Am inceput sa realizez asta.
Elena

| K0sti a răspuns (pentru belciuge):

Se vede la fel in toate browserele, nu numai in Chrome! Da nu inteleg, tu nu ai acces la site-ul tau, trebuie sa te rogi de cineva sa-ti faca modificari? Cum adaugi produsele?

| belciuge explică:

Am acces la site-ul meu, pot pune bannere in Admin la Setari site si pot sa introduc produse. Dar ca sa schimb scris-ul de pe site trebuie sa rog pe cineva care se ocupa de programare.
Elena

| Pietresemipretioase a răspuns:

Descriere unica: De exemplu pentru site-ul www.stonemania.ro scrii pe un director de anunturi: Bijuterii cu pietre naturale lucrate manual..., la urmatorul director trebuie sa formulezi altfel. De ex: Magazin online de cristale naturale. Producem bijuterii handmade cu pietre semipretioase

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.purpuriu.ro bijuterii placate cu aur in trei straturi.

| Gogu1125236 a răspuns:

Daca vrei sa faci singura optimizarea arunca un ochi aici sa vezi cam ce ai de facut. Daca ti prinzi unghiile plateste pe cineva sa faca asta. Dar mare grija cum alegi
Toata lumea face SEO acum. Toata lumea vrea sa castige bani din nimic.
Pentru ca un site sa ocupe o pozitie cat mai buna, inainte de a inscrie in miile de directoare, trebuie optimizat site-ul (textul, cuvinte cheie relevante, titluri, otimizare poze si multe altele)...
Daca ai un site de anunturi auto, poti sa-l optimizezi de-l ia dracu nu o sa fii tu in fata la autovit, olx, tocmai etc. cele mentionate au investi si investesc zeci de miii de euro in reclame.
Un pret pentru SEO se face individual pentru fiecare proiect in parte. Cei care zic ca te duc in prima pozitie garantat te duc cu vorba
http://izamar.ro/ce-inseamna-seo.html

| Mihalca_Cristian_1982 a răspuns:

Http://www.ovishow.net/......rafic.html
seo gratuit pentru blogspot Trafic Instant si livrare de trafic

| Bogdn10 a răspuns:

Salut Elena,

Despre SEO multa lume intelege cat de important este sa folosim optimizare on page si off page.
Tu ai vrea sa faci optimizare off page din cate inteleg. Mai intai verifica sa vezi daca ai seo on page facut corect. Asta este partea principala pentru o pune bazele unei optimizari de lunga durata.
Poti citi despre tipurile de seo si despre serviciile unei agentii aici:
http://growwwise.com/seo-services/

Seo on page inseamna: luata fiecare pagina si optimizata, auta cuvantul cheie, verifica metadescrierea, verifica titlurile (H1 si H2). Apoi trebuie sa te asiguri ca lungimea textului este de peste 750 de cuvinte lungime.

Sper ca iti este de folos raspunsul meu.
Zile bune!

| sarahbenjamin a răspuns:

Hi Elena,

It's great to hear that you're focusing on SEO! Before diving into off-page optimization, it's crucial to ensure your on-page SEO is up to par. This forms the cornerstone of effective, long-term optimization strategies.

On-page SEO involves optimizing individual web pages to boost their search engine rankings and attract more relevant traffic. Key aspects include identifying and incorporating the right keywords, optimizing meta descriptions, and ensuring your titles (especially H1 and H2 headers) are effective.

https://virrgotech.com/seo-services/

Additionally, it's recommended that the content on each page should be at least 750 words to provide sufficient depth and value.

For more detailed insights into various types of SEO and the services offered by agencies, there are numerous resources available online.

I hope this information is helpful to you. Wishing you the best in your SEO endeavors!