| SkyWaves a întrebat:

Mi-am luat un PC dar nu merge sa fac hotspot. Iar daca dau la Network Adaptors Center sa vad conexiunile imi arata doar Ethernet nu si wifi. Cum pot sa fac sa imi arate si wifi?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

PC-urile n-au modul WiFi integrat in placa de baza. Te-ai gandit sa cumperi unul? Eu mi-as lua unul dual band si cu viteza cat mai mare. Exemplu: https://www.emag.ro/......D61VLBBBM/

| SkyWaves explică (pentru Salontanul):

Pai am vazut la altii si le arata ca pot face hotspot

| Algo098 a răspuns (pentru SkyWaves):

Ca sa primesti sau sa trimiti date prin WiFi ai nevoie de placa WiFi. Daca nu ai WiFi, e exclus sa poti face hotspot. E ca si cum ai avea o baterie si vrei sa faci lumina fara bec. Sunt 2 cazuri cand nu apare wifi pentru PC, ori are wifi dar nu are drivere, ori nu are placa wifi. Majoritatea PC-urilor nu au wifi, pentru ca nu sunt asa de mobile ca un laptop si atunci legatura la net se face prin cablu. Se poate pune orice adaptor wireless: http://tinyurl.com/y45jkqnf
http://tinyurl.com/yysbmago
http://altex.ro/adaptoare-wireless/cpl/
Le-am dat ca exemplu. Nu stiu care e mai bun si cat sunt de bune, ca nu am folosit. Nu trebuie confundat cu un adaptor bluetooth ca arata la fel.

| SkyWaves explică (pentru Algo098):

Pai si cum instalez driverele?

| Algo098 a răspuns (pentru SkyWaves):

Intai trebuie sa vezi daca este cazul. Windows-ul 10 instaleaza automat toate driverele daca poate, dar mai sunt cazuri in care dispozitivul nu are drivere la dispozitia windows-ului si atunci trebuie cautate drivere pe site-ul producatorului sau pe CD-ul sau DVD-ul placii de baza. Prima data as cauta in Device Manager sa vad daca exista dispozitive necunoscute, fara drivere. Daca nu sunt dispozitive necunoscute, inseamna ca placa de baza nu are dispozitiv WiFi si trebuie sa cumpar un adaptor USB. Se mai poate cauta pe net modelul calculatorului sau al placii de baza pentru a vedea daca are in dotare WiFi. Cel mai probabil nu are. Placile de baza pentru calculator cu WiFi inainte erau rare, acum au WiFi una din 3, deci cel mai bine ii pun un adaptor WiFi.

| Salontanul a răspuns (pentru SkyWaves):

Alo! Cum sa faci hotspot daca n-ai WiFi? Voi, tinerii, nu faceti informatica in scoala? Eu sunt batran, dracu'! N-am prins pe vremea mea asa ceva. Doar citisem in revista Flacara ca ar exista asa ceva. Primul calculator pe care l-am vazut era cu benzi de hatie cu perforatii. Ca asta: https://bit.ly/3iBD4ny

| Salontanul a răspuns (pentru SkyWaves):

Driverele se pot instala si cu program: http://bit.ly/2DEMPOn
Ti le cauta el tu doar sa le instalezi!

| SkyWaves explică (pentru Salontanul):

1. Noua ne-au scos informatica din scoala dintra cincea
2. Nu am router dar as fi vrut sa fac hotspot de pe mobile pe PC dar decat sa imi iau un adaptor wireless mai bine imi iau router de la Telekom

| JicaContra a răspuns:

1. cumperi un stick (sau o placa pci) wifi
2. TE ASIGURI ca e capabila hot-spot (trebuie sa poata functiona ca master, nu toate pot
3. o infigi in computador
4. ii pui driverele daca ti-au dat CD, de pe net daca nu sau nu ai unitate optica
5. voila, a aparut wifi in computador

SAU

iti cumperi un router wireless, bagi internetul in el, dai internet la pc din router si apoi o sa ai wifi PERMANENT in casa (adica, nu, numai cand e pornit PC-ul si face hotspot)

| AureliusTPU a răspuns:

Tu poti sa bagi net la pc prin cablu (unele nu au).