| labrador23 a întrebat:

Oare stie cineva timpii motorului cu reactie (Cuanda)?
Sa ii spuneti/explicati sau orice informatii care ma pot ajuta. Multumeesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Principiul a fost inventant de Henri Marie Coanda ( nu Cuanda) nascut si crescut la Bucuresti, dintr-un tata profesor oltean si o mama frantuzoaica si nu are timpi. Mai pe simplu este un rezervor cu gaz din care se da drumul la gaz sub presiune si este aprins cu ( la inceput) un cartus si apoi (in ani) o bujie incandescenta. Presiunea creata actioneaza in continuu asupra aerului impingand inainte avionul. Ridicarea si cobararea se realizaeaza din lonjeroane, eleroanele, profundorul, directia, flapsurile, voletii, frana aerodinamica si compensatoarele.

2 răspunsuri:
| labrador23 explică (pentru Salontanul):

Mersi mult de tot (mi-am dat seama ca am scris Cuanda prea tarziu xD)

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru labrador23):

Multumesc si eu!