| vldidle a întrebat:

Stie cineva :este denaturarea proteinelor o reactie ireversibila? thinking dau funda happy explicati de ce.

3 răspunsuri:
| BloodPrison a răspuns:

Proces ce consta in modificarea, de regula, ireversibila, a formei spatiale, naturale a proteinelor, in urma desfacerii unor legaturi (ex. legaturi de hidrogen) din interiorul macromoleculei proteice.

Aceste modificari se produc, fie sub actiunea unor agenti fizici (ex. caldura, radiatii), fie sub actiunea unor agenti chimici (ex. acizi, baze).

Prin denaturare, proteinele cu roluri fiziologice (ex. enzime, hormoni, anticorpi), isi pierd activitatea specifica.

| BadKid_8035 a răspuns:

Da pentru odata ajuns la batranetz nu mai ai ce facesadmai pe scur) sau daca vre ceva mai comlex uitate la ce a scris anca :p

| andreearipan a răspuns:

Reactiile de denaturare pot fi reversibile si ireversibile.denaturarea reversibila nu este profunda iar precipitatul format se redizolva.substante care produc denaturarea reversibila: solventi organici (alcool, acetona, dioxan), saruri neutre NaCl, (NH4)2SO4.
denaturarea ireversibila modifica atat structura secundara cat si cea tertiata a proteinelor, facand imposibila refacerea structurii denaturate. agentii de precipitare ireversibila sunt: sarurile metalelor grele ( Pb,Cu,Ag, Cr, Hg), acizi minerali tari, acizi organici ( sulfosalicilic, tricloracetic), caldura.