| kopotoru a întrebat:

Buna TPU! Trebuie sa primesc un cod de verificare prin sms pe un nr de telefon din Romania dar eu sunt in U.K, tin sa precizez ca am cartela cu nr respectiv la mine dar nu primesc sms!

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să iei legătura cu operatorul de telefonie din Romania pentru activarea roamingului (pentru cartela din Romania.

| Zuzu1991 a răspuns:

Trebuie sa ai roaming activat, si pe serviciu de la providerul de telefonie si pe telefon

la abonamente, daca ai cont, in teorie se poate de pe internet (la Digi se poate), daca nu, atunci numai telefon in Romania, iar daca ai cartela preplatita nu stiu daca poti sa activezi roaming

| mihai69 a răspuns:

Dacă SMS-ul trebuie să plece dintr-un server de UK, s-ar putea să nu meargă, indiferent dacă ai activat sau nu serviciul de roaming (eu unul nu am reușit să primesc SMS pentru plata parcării în alte țări, deși aveam roaming activ).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Telefonul tâu este cuplat cu o rețea telefonică din România printu-un abnament sau o cartelă preplătită. Înafară de acest sms care nu îl primești, poți să îl folosești acolo în Anglia?

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Deci solutia este, cineva din Romania sa mearga la firma de la care ai operatorul sa i dea un sim la care sa pastreze numarul tau sal puna intr-un mobil si sa ti trimita codul pe orice aplicatie sau sa te sune sa iti zica codu

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru sadrian46):

Sigur nu are roaming activat deci nu o poate folosi