| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce stiti; cu ce afecteaza un monitor de 5ms sau unul de 1ms(timp de raspundere)?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Acela e timpul de răspuns. Cu cât mai mic, cu atât mai bine pentru jocuri competitive, vezi inamicii cu câteva milisecunde mai devreme.

Totuși nu știu cât de mult te ajută câteva miimi de secundă în plus. Ce poți face într-o milisecunda? Durează 400 de milisecunde sa clipești.

2 răspunsuri:
| AlexElektro1987 a răspuns:

Acel raspuns al monitorului reprezinta viteza cu care un display poate trece de la o culoare la alta. Cu cat timpul de raspuns este mai mic, cu atat mai bine dar nu conteaza neapărat.

| Simpatic a răspuns:

Nici nu stiu daca ochiul percepe diferente atat de mici dintre 5 m/s si 1 m/s (am pus mersi ca alfel schimba TPU in mersi cuvantul), dar cu cat mai putine milisecunde cu atat mai bine pentru ce tine de gaming.