| Mihaela0107 a întrebat:

vreau sa imi fac un calculator si vreau sa ma ajutati sa imi spune-ti daca sunt compatibile toate componentele intre ele, le voi mentiona mai jos si m-ar interesa in mod special cum se instaleaza sursa la placa de baza mentionata, adica cablurile pentru ca nu prea ma pricep la cabluri.

Componentele sunt :

Carcasa - CiT Spectre 2x USB3 Gaming Case Side with Window Toolless Card Reader - White

Placa de baza MSI Z170A Gaming M7

Sursa Seasonic S12G-650 650W 80+ Gold Certified Wired Power Supply

Procesor Intel Core Skylake Processor i5-6500/3.2 GHz (Turbo Boost 3.6 GHz - 4 Core 6Mo Cache Socket 1151

Memorie Ram G.SKILL Ripjaws 4 Series F4-3000C15D-8GRBB DDR4 3000 MHz 8 GB Memory Kit - Blue (2 * 4 GB)

HDD Western Digital WD10EZEX Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB Cache SATA 6.0 GB/s 3.5 inch Internal Hard Drive

SSD - Samsung 2.5 inch 250 GB 850 EVO Solid State Drive

Cooler Corsair CW-9060010-WW Hydro Series H55 120 mm Rad High Performance All-in-One Liquid CPU Cooler

Multumesc,

2 răspunsuri:
| Sellak a răspuns:

Da,sunt compatibile. Iar la partea de montaj, pot sa-ti explic ce si cum dar daca faci asta pentru prima oara si nu te pricepi de loc, iti recomand sa ceri sa ti-l si monteze acolo de unde ti-ai luat piesele sau sa-l duci la cineva care se pricepe, deoarece daca nu esti atent si nu sti cum sa asezi ceva sau sa bag un cablu corect poti rupe pinii si si ai pus-o. Sau la placa de baza, daca nu o montezi corect pe carcasa poate sa faca scurt.

| CPAElites a răspuns:

Placa de baza costa cat procesorul!
Aia e pentru overclocking!
Dai banii degeaba pe ea!
O placa de baza de 350 lei e de ajuns.
De placa video n-ai nevoie?