| Joanna2000 a întrebat:

Buna ziua! Am o problema ciudata cu laptop-ul de vreo doua zile si nu inteleg de ce si ce sa fac ca sa o rezolv. Acum trei zile, laptop-ul meu o luase razna (cand apasam taste, scria diverse lucruri, dar numai litera pe care apasam eu nu; scria singur; nu puteam apasa pe nimic). Dupa ce am cautat pe Google si i-am dat restart de cateva ori, se parea ca problema ar fi disparut. Insa, a fost doar inceputul. Inca de ieri, din cand in cand, incepe sa tasteze singur slash (/////////////...) pana apas pe alta tasta, si tasta?/ a incetat pur si simplu sa mai mearga. Am scos-o pentru ca am crezut ca e o problema cu praful, dar nu am rezolvat nimic. Am incercat mai multe solutii de pe net, dar fara rost. Mai pot face ceva sau trebuie schimbata tastatura?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dus in servis nu te baga sa desfaci tu tastatura ca nu il mai pui la loc, in servis o vor repara ei. Sau pune i o tastatura pe cablu si vezi daca tot la fel face.

| J0B0MAT a răspuns:

Problema pare să fie de la tastatură. Dar eu zic să îl duci la service că e posibil să îi mai poată face ceva.

| pacifistul a răspuns:

Salut!
Încearcă sa demontezi tastatura de la laptop si sa o pui la loc, s-ar putea sa fie de vina contactele

| Joanna2000 explică (pentru pacifistul):

Am incercat cu cele doua taste (?/ si /, ca m-am gandit ca poate doar la ele e problema de imi scrie doar slash si nu altceva), dar tot asa face... O fi problema cu driver-ul? Desi i-am dat unistall si dupa restart la laptop, dar nimic.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru pacifistul):

"acum 39 minute | pacifistul a răspuns:
Salut!
Încearcă sa demontezi tastatura de la laptop si sa o pui la loc, s-ar putea sa fie de vina contactele"

LUL, tastatura de la laptop-ul meu personal se demonteaza NUMAI cu suflanta cu aer cald

solutia pentru el e sa se duca in device manager, sa dea disable la tastatura (se poate numai cu mouse: click dreapta (nu stanga) pe start, device manager) si apoi sa infiga alta tasatura usb

sau service...

| Joanna2000 explică:

Voi incerca sa cumpar o tastatura sa vad daca mai intampin problema si poate zilele astea il duc la un service. Multumesc de ajutor!

| NLS a răspuns (pentru Joanna2000):

Daca scrie singur (de la sine), nu rezolvi nimic cumparand o tastatura externa.

Trebuie inlocuita tastatura lui in service, sau eventual doar desfacut si verificat ce e acolo, pentru ca s-ar putea sa fie doar un contact imperfect, si nu o defectiune.

| Joanna2000 explică (pentru NLS):

O sa vorbesc maine cu un prieten care lucreaza la un service poate reuseste sa se uite la el