| Nikollee a întrebat:

Buna ziua!
Am un aparat foto Fujifilm J28 Finepix
Am facut poze cu el, a mers iar acum cand l-am aprins si am mai facut o poza a iesit obiectivul si s-a oprit aparatul. Acum numai merge sa-l aprind si a ramas obiectivul afara. Bateria e incarcata.
Ce ar putea sa fie?

1 răspuns:
| Danιel a răspuns:

Prima solutie ar fi sa scoti bateriile din aparat. Il pornesti tinand apasat pe butonul de deschidere timp de 10 secunde. Dupa ce au trecut secundele, il mai lasi 10 minute, fara baterii si fara sa tii apasat pe buton. Iar dupa acest interval de timp, pui bateriile la loc si vezi daca iti cere sa setezi ora si data.
A doua solutie este sa cumperi 2 acumulatori la un amperaj de 2700mA si sa vezi ulterior daca functioneaza sau 2 baterii noi, alcaline, de firma.