| Justmeale2345 a întrebat:

As avea si eu nevoie de un laptop bun, dar pana in 1500 de lei. Prima oara am pus ochii pe un HP dar am vazut calitatea camerei si cred ca mai bine m-as orienta pe alte marci. Imi puteti recomanda un laptop pana in 1500 de lei avand in vedere ca am nevoie de el pentru powerpoint, pentru filme si pentru muzica?

Va multumesc in avans!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In acel buget, orice ai lua, are camera cu performante asemanatoare.
Daca vrei camera cu performante bune, ia-ti una dedicata de la Logitech.
HP face laptopuri mai bune decat ai sa-ti poti tu vreodata imagina, la fel DELL, Lenovo, Fujitsu sau Asus, insa nu la pretul asta.
Laptopurile se deosebesc dupa specificatii, pret si eventual destinatie (clasa), NU dupa brand.
Un laptop decent incepe pe la 2000 ron.
Orice firma face produse de calitate (cele cu pret mai ridicat, destinate sectorului business, sau unei destinatii pretentioase, precum gaming-ul)
si produse mai ieftine, pentru uz general, care au tendinta sa se defecteze mai repede (din cauza folosirii componentelor mai putin performante, condensatori normali in locul celor japonezi, racire mai slaba, etc)

In plus, daca il vrei pentru filme, ar fi bine sa aiba ecran de 15.6", nu mai mic.
Cauta laptop cu procesor Intel, care are terminatia M in coada (exemplu: Intel® Core™ i5-3360M)
Cele cu U sau T nu sunt atat de performante, au procesoare cu frecventa redusa, pentru economie de energie.

Pentru ce ai tu nevoie ajunge si procesor i3, dar nu lua nimic sub 2. 6GHz.
Minim 4GB RAM.
In acel buget nu poti avea pretentia sa gasesti alte functii si accesorii importante pentru multi (tastatura iluminata, tastatura numerica in partea dreapta, sau capace pentru acces la RAM si HDD in partea inferioara)

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricare ASUS care are macar 4GB RAM e bun pentru PowerPoint.
Orice laptop/PC/telefon din 2018 poate reda filme si muzica fara sacadari sau alte minuni.

| Justmeale2345 explică (pentru NLS):

Multumesc pentru sfaturi! O sa ma orientez.

| sierra1 a răspuns:

La aceeași bani, toate sunt cam la fel. Vezi să aibă garanția în regulă. Poate mai prinzi o promoție. Alege:

https://www.emag.ro/......priceasc/c

| NLS a răspuns:

Https://www.emag.ro/......priceasc/c

Uite ceva mai aproape de adevar
Pentru camera Web trebuie sa intrebi suportul tehnic (intreaba daca are camera web HD sau FullHD)
In specificatii pe site nu e trecut nimic.

Are 15.6", tastatura numerica (din pacate nu si iluminata), unitate optica, cititor de carduri si sunet stereo destul de performant.

Procesorul are terminatia U in nume, (nu e atat de performant precum cele cu M) dar e mai performant decat cele din linkul lui sierra1. (nu fa prostia sa iei ceva cu procesor Celeron sau Atom, si nu lua nici i3 la 2. 00GHz)
Si doar 50 lei peste 1500.
Daca vreodata vrei o camera web buna pentru Skype, Logitech C615 e solutia. Merita cumparata daca o gasesti la pret decent.
https://goo.gl/images/fyTZci

| xerxes1 a răspuns:

Vrei aparat de fotografiat sau laptop?
Sau vrei sa-l folosesti pe post de oglinda?