| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un SSHD. Mi se pare un compromis perfect intre SSD si HDD. Ce parere aveti? E fiabil? Cat de rapid poate fi pe SATA 2?

http://www.cel.ro/......pm-64mb-l/

6 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

SSHD este un hibrid intre SSD si HDD normal. el este un HDD normal cu o memorie NAND (in cazul tau de 8GB) care este folosita pentru datele la "cald". viteza este scrisa jos si ajunge la 600 MBps in regim SATA3. SATA3 are maxim viteza de transfer 6 Gbps deci 768 MBps si SATA2 3 Gbps deci 512 MBps. in concluzie ar putea ajunge pana la 512 MBps. viteza in medie de scriere/citire este 156MBps.

| CinevaNou a răspuns:

E ok, dar sa nu te astepti la performante de ssd. Asta hibrid trebuie intai sa se prinda ce folosesti mai des ca sa le copieze pe ssd, abia apoi te poti bucura de viteza.

| Eduarrdinno a răspuns (pentru al3xander):

Ok. Asta stiam dar ma interesa cat de fiabil ar fi. Ma tine peste 3-4 ani tinand cont ca il folosesc pentru programele uzuale de zi cu zi si filme

| al3xander a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Marca este destul de buna, ar trebui sa reziste cativa ani insa electronicele sunt ca si oameni: pot "trai" mai mult sau mai putin.

| Eduarrdinno a răspuns (pentru al3xander):

Pai si ce imi recomanzi? Sa il cumpar? Sau fac o greseala

| al3xander a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Da, este bun pentru programe si jocuri. este marca buna, memoria NAND de 8GB il face performant aproape ca un SSD si 1TB de memorie HDD il face bun pentru stocare. eu zic ca e o alegere buna.