| profil6568923 a întrebat:

Ce este mai bun un hard disk normal sau un SSHD?
Ce sa cumpar?
Acest hard disk
http://www.emag.ro/......D2F5JBBBM/
sau acest SSHD
http://www.emag.ro/sshd-seagate-1tb-7200rpm-sata3-st1000 dx001/pd/DPDBJBBBM/
Se pare ca hibridul asta are 8 GB cum au SSD-urile.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

SSHD este un HDD normal care contine si o memorie flash (NAND, pe cipuri) de cativa GB mult mai rapida decat cea pe discuri. sistemul este hibrid in asa fel incat cele mai utilizate date sunt stocate in memoria flash si celelalte care nu sunt asa de des folosite raman pe discuri si asta face ca windows-ul si programele sa fie accesate mai rapid deci sa functioneze si mai bine.
eu iti recomand SSHD-ul.

| profil6568923 explică (pentru al3xander):

L-am comandat astazi, maine il primesc.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Un sshd este ceva mai rapid in general, dar depinde ce vrei sa faci cu el. Doar pentru stocare mergea si unul mai ieftin. iar daca vrei viteze ridicate, exista ssd...

| OnuOnulică a răspuns:

Cumpărăl pe ăla normal.

| MskDesign a răspuns:

Daca vrei hard diskul pentru a instala windowsul pe el iti recomand un velociraptor de 10000 rpm.Marimea nu prea conteaza, poate fi si 100 GB, daca e pentru stocat date, cum ti s-a spus si mai sus e bun si unul ieftin.

| SorinTudor a răspuns:

SSHD-ul pare mai rapid

| Gamer2000 a răspuns:

Salut! sshd este mai rapid si este si mai durabil!

| dantomescu78 a răspuns:

Salut,

Eu unul iti recomand sa ai un hard disk normal de 500 gb - 1 terra plus un SSD.

SSD-ul are viteze mult mai mare de transfer si acest lucru te ajuta foarte mult. Eu unul am pus windows-ul pe SSD si mai pun cate un joc.

Ca o recomandare de SSD: http://bit.ly/1mcmh91