| spraytag88 a întrebat:

Ce procesor bun +placa de baza recomandati? Sa fie fara update bios periodic

6 răspunsuri:
| EusebiuPWN a răspuns:

Ce buget ai pentru ambele?

| spraytag88 explică (pentru EusebiuPWN):

Pentru intreg pc, 1700lei

| EusebiuPWN a răspuns:

Eu iti recomand sa iei fara placa video acum. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3397020/
Cand mai faci rost de bani, adaugi un gtx1050ti sau, mai bine, un 1060 3 gb/6gb. Si o sa te poti juca orice.
Daca nu vrei sa mai bagi bani in el, iesi mai bine cu un ryzen 2200g, care are o grafica integrata mai buna.
https://www.pcgarage.ro/......on-vega-8/

| EusebiuPWN a răspuns (pentru EusebiuPWN):

Au putea sa te orientezi si pe piata secound hand, gasesti oferte mult mai bune in banii astea.

| spraytag88 explică (pentru EusebiuPWN):

Exista procesoare Intel i3, i5, sau i7 care nu necesita update bios?

| EusebiuPWN a răspuns (pentru spraytag88):

Pai update-ul de bios nu-l faci procesorului, ci placii de baza. toate placile de baza mai primesc cate un update de bios din cand in cand, e alegerea ta daca il faci sau nu. De obicei astea rezolva probleme de incompatibilitati. Configuratia de mai fara placa video, cea cu i3 8100, nu necesita update de bios sa functioneze, insa e recomandat sa-l faci chiar dupa instalarea windows-ului, dar nu e necesar.
Eu zic sa mergi pe varianta cu Intel. Stai ceva timp fara placa video, te joci jocuri mai mici pe setari mai slabe, dar cand o sa faci rost de un gtx 1050ti/gtx 1060 o sa te poti juca absolut orice. In 1700 de lei nu ai cum sa iei un sistem de gaming intreg.