| Stefan123x a întrebat:

am o placa de baza ASUS H110M-R/C/SI si vreau sa imi iau un procesor Intel pentium G4560, insa am vazut ca necesita un update la bios pentru procesor, nu stiu daca e necesar si pentru aceasta placa de baza, insa daca trebuie, ce ii pot face fara procesor? Merge intrat in bios fara procesor montat, sau?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu, trebuie sa pui un CPU din editia anterioara, care e normal suportat, faci update-ul, abia apoi instalezi noul procesor.
Procesor mai vechi ce desigur nu merita sa il cumperi, trebuie imprumutat de la cineva.

| Stefan123x explică (pentru NLS):

Pai aia e buba, de la cine sa imprumut un procesor cu soket 1151. Si pe langa asta, trebuie neaparat un pentium din seria anterioara?

| NLS a răspuns (pentru Stefan123x):

Da, e cam tampita chestia, insa asa e cand ai acelasi socket pentru 2 generatii (mai corect spus ar fi editii) de procesoare, si cel mai nou necesita update de BIOS pentru a fi vazut/recunoscut.
Daca ai placa de baza, inteleg ca ai cumparat-o si sta in vitrina, nu ai procesor acum pe ea?

Eu am Sandy Bridge. Si din cate retin am facut ultimul update de BIOS din proprie initiativa, nu era nevoie. Daca nu as fi avut ultima varianta de BIOS si as fi vrut sa montez un Ivy Bridge, si eu as fi fost nevoit sa fac acum update. As fi facut update cu procesorul actual, Sandy, apoi l-as fi vandut si as fi adus Ivy-ul. Cam asa trebuie procedat la tine.

In alta ordine de idei, placile de baza putin mai scumpe din seria B250/H270 nu au nevoie de update, il primesc direct.
Raspuns cert, aflat de la cineva care il detine, pe un forum.
De ce sunt Intel atat de nesimititi si rasisti, nu cunosc raspunsul.

| Stefan123x explică (pentru NLS):

Ok, deci trebuie sa fac neaparat rost de un procesor din editia anterioara?

| NLS a răspuns (pentru Stefan123x):

Da, daca nu ai deja.
Orice Skylake intre Celeron si i5 ar trebui sa fie ok.
Celeron> G3900T, G3900, G3920
Pentium> G4400T, G4400, G4500T, G4500, G4520
i3> 6100T, 6300T, 6100, 6300, 6320,
i5> 6400, 6400T, 6500T, 6600T, 6500, 6600, 6600K

Daca nu poti face rost, intreaba la service-urile din zona ta daca au vreun procesor Skylake pentru teste, sa-ti poata face update-ul.