| Nikolaescu a întrebat:

Doresc sa aflu cateva pareri despre achizitionarea unui procesor. Am urmatoarea configuratie: Placa de baza 960GM-VGS3 FX, procesor Amd Opteron 3380 2. 6ghz, placa video Strix 2gb OC 256bit, 8gb ram 1600mhz. Problema este ca vreau sa imi schimb procesorul cu unul mai bun tot 8core daca se poate dar inca nu stiu ce as putea sa cumpar. Am inteles ca trebuie sa se potriveasca si cu placa de baza ea fiind una cu slot AM3+. Astept raspunsuri din partea voastra oameni buni. Dau funda. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De pe site-ul oficial rezulta ca placa de baza are socket AM 3 (nu AM3+) : http://www.asrock.com/mb/AMD/960GM-VGS3%20FX/?cat=Specifications
Totusi, sunt compatibile, singura problema de care sa tii cont este FSB-ul care trebuie sa nu depaseasca 2600 Mhz. Deci cauta unul din procesoarele : AMD Phenom™ II X6 / X4 / X3 / X2 (except 920 / 940) / Athlon II X4 / X3 / X2 / Sempron, care-ti convine. Semproanele sunt slabe. Succes!

3 răspunsuri:
| Nikolaescu explică:

Supports AM3+ Processor, 8-Core CPU. Deci este am3+ procesorul actual este am3+ dar e slab. De ex cu o placa video mult mai slaba aveam 100 fps in csgo. Cu placa video actuala tot 100. De aceea doresc sa schimb procesorul + ca al meu nu e in lista procesoarelor suportate de placa de baza insa intr-adevar nu depăseste 2. 6ghz. Iar acel 6300 de 3.9 e mai mare cu un ghz fata de al meu dar ca si randament este mult mai bun? Reamintesc am un amd opteron 3380.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara-ti o placa de baza mai buna si ia un FX 8350 si ai rezolvat.

| Nikolaescu explică:

Problema este ca placa asta de baza e cumpărată aproximativ acum o luna de zile deci nu am de cand sa sau banii pe alta + ca am băgat peste 2mii lei in placa video add sursa etc. Acel fx6300 este mai bun decat procesorul meu?