| Nikolaescu a întrebat:

doresc sa achizitionez o sursa pentru pc si o placa video gaming pentru urmatoarea configuratie :
8gb ram 1600mhz, amd opteron 3380 2.6gz, placa de baza asrock 960gm-vgs3 fx socket am3+
Doresc sa cumpar o placa video pentru gaming si o sursa buna
Bugetul este undeva la 1.200-1.350 lei.
cineva mi-a recomandat 2 placi video: MSI Radeon R7 370 GAMING OC 2GB DDR5 256-bit
si GIGABYTE Radeon R7 370 WindForce 2X OC 2GB DDR5 256-bit
dar as vrea sa stiu si parerea altora. ce imi recomandati?

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Mai bine ai insesti si intr-un procesor. Nu de alta, dar acel opteron nu se prea pupa cu o placa video precum r7 370 si ai avea bottleneck-uri urate in mai toate jocurile nou aparute. Un fx 6300 pe viitor nu ar strica.
Eu personal iti recomand un 960 de la nVIDIA. Comparativ cu seria 370 de la amd scoate cu aprox 10-15 fps mai mult in mai toate jocurile, ruleaza mai rece, are mai multe tehnologii si consuma mai putin.
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Ca si sursa, zalman-ul asta : http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/zm500-glx-500w/ ar tine fara probleme o configuratie precum a ta.

| Nikolaescu explică:

Ma asteptam ca in banii astia... sa gasesc macar o placa video pe 256bit de 2gb. bugetul il pot ridica pana in 1.600 lei dar in acest buget vreau o placa video de 2gb 256bit, o sursa si un hdd macar de 500gb. dar sa fie comptibile cu placa de baza respectiva si procesorul specificat mai sus.