| randy93333 a întrebat:

Bună ziua, pentru gaming merita un laptop? Am auzit multe păreri ca nu au racire bună dar m-am jucat aproape 4 ore la un prieten gta 5, battlefield 2042, fifa 22 la detalii maxime și nu am avut probleme sa se reducă frecventa sau alte lucruri. Ce ziceți?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, merita un laptop bun care se duca sau un PC. Acum depinde și de bugetul tău, cam cât vrei sa plătești. Dacă ești genul de persoana care călătoreste mult atunci îți recomand un laptop performant, dacă nu călătoresti și stai mai mult pe acasă, iti recomand un PC cu o super răcire pe placa video și placa de baza sa nu se încălzeasca, ca presupun ca vrei sa joci totul la high performance, dar ți am zis, e în funcție de bugetul pe care îl ai și vrei sa dai pe el.

| Wr3nch a răspuns:

Da, pe un laptop de 6000+ si un cooler decent.

| Frank51 a răspuns:

La momentul actual, un PC nu merită banii, laptopurile încă nu au explodat la preț și au performanțe bune. Răcirea este cea mai dificilă chestie la un laptop, pentru că are ventilatoare subțiri, și lucrează la turații mari ca să fie eficiente, de aceea dezavantajul este că în load este mai zgomotos.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa joci, cel mai bine se poate pe un PC dedicat, iar ca monitor sa conectezi televizorul (la intrarea HDMI).

| doctorandus a răspuns:

Și probabil laptopul a costat peste o mie de euro.

| Brizbriz a răspuns:

Racirea e o chestie relativa, relativ la praf
in timp un radiator de laptop se umple de praf *mai repede* decat unul de, desktop din cauza ca lamelele sunt mult mai subtiri si mai apropiate una de alta, iar ca sa cureti un laptop te costa 200 de lei pentru ca trebuie demontat pana la radiator, si putin se pricep fara sa il strice si au sculele necesare

in alta ordine de idei, un laptop costa intre 1.5x si 2x decat un desktop cu aceleasi performante, deci cu banii de laptop iti faci un desktop mai tare sau mult mai tare

deci, daca nu cumva *CHIAR* ai nevoie de mobilitate, atunci un laptop nu prea merita

| Aditu94 a răspuns:

Zic sa arunci un ochi in acest link : https://altex.ro/......06IUAL005/

| 3824060673 a răspuns:

Am eu un i9core grav