| gabigabi114252 a întrebat:

Procesorul Intel® Core™ Coffee Lake i3-9100F cu ce placa de baza ddr3 ar fi compatibil? Eu ma uitasem la placa de baza Biostar H110MHV3 am nevoie de o placa de baza care sa suporte si un rx 580 8gb as dori ca placa de baza + i3 9100f sa nu depaseasca suma de 900-950 lei (procesorul este 489. Daca aveti alta idee de configuratie procesor +placa de baza pana in 900 lei (900-950) puteti sa o scrieti! Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea sa ai surprize sa nu functioneze! Din specificatia placii Biostar se spune ca ea recunoaste procesoare de generatia a 7-a.
Procesorul Intel® Core™ Coffee Lake i3-9100F este procesor de generatia a 9-a.
Iti recomand placa asta:
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/rog-strix-b360-h-gaming/
Doar ca nu vei putea face OC. (overclocking).