| TweeKTM a întrebat:

Am și eu o întrebare legată de anumite componente PC.
Am placa de baza : Placa de baza MSI H110M PRO-VD, Socket 1151 (DDR4)
Și aș dori să îmi achiziționez : Procesor Intel® Core™ i3-9100F Coffee Lake, 3. 60GHz, 6MB, fara grafica integrata, Socket 1151 - Chipset seria 300.
Întrebarea mea este pe aceasta placa de baza se poate instala acest procesor?
Văd că are același socket :1151
Nelamurirea mea este acel chipset seria 300, nu sunt sigur ce este.
Daca ar putea cineva sa îmi explice și să îmi spună dacă acest procesor este compatibil cu placa mea de baza actuala?
Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Https://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/H110.html
Placa ta de baza suporta generatia 6 si 7 de procesoare Intel.
I3- 9100F face parte din generatia 9, compatibila cu chipset-urile din seria 300

| nicu991 a răspuns (pentru nicu991):

Chipset-ul tau este Intel H110- nu v-a suporta generatii mai noi de procesoare Intel indiferent de ce update-uri faci la BIOS.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca are acest socket 1151 da se poate monta acest CPU pe placa de baza, seria aceea 300 e un fel de model nu te incurca cu nimic
Dar mai asteapta opinii sa vezi daca am sau nu dreptate

| JicaContra a răspuns:

Https://www.msi.com/Motherboard/support/H110M-PRO-VH#support-cpu
nu merg decat proacele listate acolo, nimic peste generatia 7