| BlaDe12345 a întrebat:

Buna ziua TPU!
O intrebare legata de PC, ca de obicei laughing
Am placa de baza ASRock H110M-DVS/D3, procesor Intel G4400 pe ea si 4GB rami. As vrea sa ii mai pun 4gb de rami, doar ca nu stiu care ar putea fi compatibili cu cei pe care ii am pentru ca eu am de la Kingston 1333, si am pus odata de la cineva alti 4gb hyperx fury, care tot la fel au 1333 si nu i-a citit pe amandoi ii citea separat desi ambele sloturi merg. Va las o poza cu ramii pe care ii am eu, daca ati putea sa imi dati un link cu rami care s-ar potrivi ar fi super. O placuta de 4gb.
https://imgur.com/a/rHWGj

3 răspunsuri:
| Xentra a răspuns:

1) daca nu folosesti programe de editare si doar joci un joc cu un browser in bara consider inutila 4gb ram in plus ( parere personala )
2) nu are importanta marca sau latency, daca placa de baza suporta de ex 1600 mhz poti pune rami cu maxim 1600 respectiv 1866 mhz ce il va reduce automat la 1600 mhz cat recunoaste placa
3) da poti pune orice tip de ram compatibil cu mb respectand cerintele, incompatibilitatea ar fi la voltajul ramului unele sunt pe 1.2v altele pe 1.5v respectiv 1.7v, recomandat ar fi sa ai identice placutele pentru a nu fii nevoit sa cauti specificatiile de mai sus. bafta

| alexboss2020 a răspuns (pentru Xentra):

1)Orice om care are PC are si un joc, nimeni nu se joaca pe browser!
2)Ai dreptate
3)Ai dreptate!

| darkhell217 a răspuns:

Memorii Suportate sunt DDR3, Memorie maxima 32Gb, recvente suportate 1866(OC)/1600/1333/1066 MHz, in general ar fi bine sa ai doua placi DDR3 de 4gb, depinde la ce il folosesti si asa.
https://www.pcgarage.ro/......-cl9-srx8/