| xBoyka a întrebat:

Ca sa pot face un CD bootabil cu windows 7 ce imi trebuie in afara de nero
ce trebuie sa am CDR sau DVD
si windowsul pe care doresc sa il fac trebuie sa il am descarcat in pc (ma refer la instal)
si are ceva daca PC-ul este virusat in timp ce fac CD-ul?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DVD. Windows 7 depaseste capacitatea unui CD.
Si da, daca faci un DVD bootabil de Windows...trebuie sa il ai in PC sub o forma sau alta.

| xBoyka explică (pentru anonim_4396):

Si nu conteaza daca in timp ce il fac am pc-ul plin devrisusi nu?
si ma poti ajuta cu un link de descarcare pentru windows 7?

| DeyCj a răspuns:

Sistemul nu se resoftează numai dacă e inoperabil sau grav afectat, în rest NU.
În cazul tău o devirusare ar face treabă mult mai bună.
Ai nevoie de un antivirus extern în gen Avira rescue kit sau Kaspersky rescue disc.
Se butează cu Cd-ul făcut din ISO-ul cu unul din acești antiviruși sau două cd-uri cu amândoi(o a doua „părere" nu strică nici o dată)și se devirusează sistemul.E mult mai rapid.
PENTRU WINDOWS
Ai nevoie de un DVD o unitate optică și un program de scrierie ISO.Acel program îl ai deja în Windows 7, dar poți folosi fie Nero fie Infrarecorder(că e soft liber nu comercial ca nero)
Apoi de imaginea ISO a Windows 7 ce o poți obține legal 100% de aici:
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-7.shtml
nu e site ilegal.Firma e partener Microsoft
Apoi arde imagine pe dvd fi folosind click dreapta și folosind programul de scriere ISO din Windows fie folosind nero sau InfraRecorder.
Butează de pe DVD urmând pașii și citind în special ce scrie, nu face ca românu next, next.E softul Microsoft-ului nu al tău, deci citește EULA-ul nu-l ignora, setează localele pe România și ora pe românia și mai ales NU uita de Activate Windows whean i-m on line ca să poți folosi Windows legal 100% tim și de un an(cu rearm o data pe lună).
Daca ai folosit loader, ghhinion, sistemul ți se va infecta iar, că virușii din sectorul de boot injectați de loader nu se distrug la formatarea classică cu Windows-ul, ci folosind programe speciale de peartiționare.În cazul ăsta e bine să NU omiți o astfel de formatare, precum și devirusarea datelor de pe celelate partiții(dacă plănuiești sa îl instalezi ca românu; formatare partiție C:)
Succes