| razvanggboss3 a întrebat:

Cam cat curent consuma sa incarci o baterie externa de 30.000 miliamperi?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Daca se incarca la 1A, va dura in jur de 30 ore incarcarea. Daca se incarca la 2.5A, incarcarea va dura 30/2.5 h = 12 ore, deci depinde de modelul bateriei (ce curent de incarcare suporta) si de incarcator (cat curent da la incarcare).

De la priza se vor consuma ceva peste 5V*1A*30h=150Wh=0.15KWh, in functie de randamentul incarcatorului, deci sa zicem ca se vor consuma 0. 2KWh.