| GicaGigekGica a întrebat:

Cand bag un incarcator in priza el primeste 220v si transforma in 5v. Intrebarea mea este daca ii dau 12v imi transforma in 5v?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| jj7700 a răspuns:

Incarcatorul este construit sa opereze numai la 220V plus o marja de eroare, in general 200-240V. Majoritatea incarcatoarelor moderne suporta si tensiuni in jurul valorii de 110V (100V - 120V), cum este cazul in America, de exemplu. Daca ii dai o tensiune alta decat intervalul ala, regulatorul de tensiune (un circuit de protectie din incarcator) va taia alimentarea si incarcatorul tau nu va scoate nimic. Daca te referi la 120V si nu 12V, atunci va functiona aproape sigur. Daca vrei sa convertesti 12V la 5V, ai nevoie de un incarcator de masina, de tipul celor care se baga in bricheta masinii.

3 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Nu, din cauza ca e construit doar pentru 220V curent alternativ. La 12V nu scoate nimic la iesire, deci la 12V scoate 0V in loc de 5V.

| Rd79 a răspuns:

Daca nu este un incarcator super special, nu o sa scoata nimic.

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Nu.raman 12V.