| adyurs a întrebat:

Salut, am o întrebare (nu stiu daca am pus intrebarea asta in sectiunea potrivită sper ca e ok) poate o singura priza de 220v sa faca fata la un incarcator de laptop (input-2A/output-6.32A), un televizor (10A asa scrie pe stecher), un ceas electric, un router si un incarcator de telefon(in-0.150 A/out- 0.5A)?

Răspuns Câştigător
| cre27 a răspuns:

Fără probleme. eu am laptop (+interfață audio și microfon+coolerpad), monitoare audio, TV și încărcător. să ai un prelungitor de calitate numai! te salut, o zi faină

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Puterea fiecarui aparat este scrisa pe eticheta (unde scrie si modelul etc.)
Daca aduni puterea electrica a fiecarui aparat si imparti cu tensiunea retelei (230V), atunci primesti amperajul (curentul) total.
Aceasta valoare (curentul total) nu trebuie sa depaseasca curentul maxim pentru care a fost facuta priza (de obicei 10-16A).

In cazul tau, curentul tau consumat abia atinge un sfert din cat permite orice priza.

| darrio2007 a răspuns:

Da.

| Simpatic a răspuns:

Da face fata, cumpara un prelungitor cu impamantare si protectie si totul va fi ok
ceva de genul : https://altex.ro/......RZ330.104/
dar gasesti si la magazine de electronice, nu doar altex, flanco, eMAG etc

| sierra1 a răspuns:

Liniștit!

... intre noi fie vorba: tv-ul ăla consumă max.1A

| Frank51 a răspuns:

Televizor 10 amperi? laughing Poate cablul duce 10 amperi, televizorul (mai ales dacă e led), nu consumă mai mult de 0.5 amperi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Un calorifer electric, pe treapta intai (adica minim) consuma de cel putin 5 ori mai mult