| Sebi_Cosmin_1988_WXkc a întrebat:

Salu TPU! As dori sa-mi spuneti cum sa fac sa leg 2 ventilatoare de 12v la un transformator si de la transformator la o priza ce are 220v? Cel mai bun raspuns primeste Funda!

Răspuns Câştigător
| blAster85 a răspuns:

Pai la legi in paralel unesti plusul(rosu)de la fiecare ventilator, unesti minusul(negru)apoi le alimentezi cu transformatorul dorit, de 12v, sau poti utiliza o sursa de pc modificata sa porneasca fara pc.la sursa iesirea de12v este galben si negru.(galbenu plus.)

3 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Pai nu prea poti sa le legi direct la un transformator deoarece toate transformatoarele din lume functioneaza in curent alternativ iar ventilatoarele de pc in curent continuu.
La poti conecta la un alimentator de 12V curent continuu care sa aiba o putere mai mare decat puterea consumata de ventilatoare.
Prin targuri se gasesc alimentatoare de 12cc/2A la 8-10 lei.
Cu unul din acesta poti sa alimentezi 20 de ventilatoare.
Legarea in paralel o gasesti pe net.